fot. PAP/Leszek Szymański

W. Kraska: Obecny i kolejny tydzień będą wyznacznikami kierunku, w jakim zmierza epidemia koronawirusa

Ten i następny tydzień będą wyznacznikami tego, w jakim kierunku zmierza w Polsce epidemia koronawirusa – powiedział Redakcji Informacyjnej Radia Maryja wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dotychczas w Polsce potwierdzono 649 przypadki zakażenia koronawirusem – poinformowało dziś rano Ministerstwo Zdrowia. To 15 nowych przypadków od ostatniej informacji w tej sprawie. Potwierdzone przypadki dotyczą: 8 osób z woj. śląskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego i świętokrzyskiego. Rząd niezmiennie apeluje, aby pozostać w domu. To apel skierowany szczególnie do osób pozostających w domowej kwarantannie. Za złamanie kwarantanny grożą wysokie kary finansowe – nawet do 30 tys. zł.

Resort zdrowia szacuje, że koniec tego tygodnia możemy mieć kilka tysięcy zakażeń koronawirusem.

– Na pewno znaczny wzrost zachorowań przed nami – powiedział dziś rano minister Łukasz Szumowski.

– Najbliższe 2 tygodnie pokażą, czy Polska uniknie groźnych scenariuszy z Europy Zachodniej – zaznaczył wiceminister Waldemar Kraska.

– Myślę, że ten tydzień i kolejny będzie wyznacznikiem, jakim idziemy trendem. Tych przypadków codziennie jest dość sporo, ale nie martwiłbym się osobami, które są zakażone, tylko ewentualnymi powikłaniami, które mogą te osoby spotkać. Apel o to, byśmy nie wychodzili z domu, jest więc dość aktualny. Osoby starsze nie powinny natomiast zupełnie wychodzić z domu – podkreślił.

Jak wskazał szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski, na razie nie ma podstaw do terytorialnych zamknięć w Polsce, ponieważ zachorowania rozkładają się równomiernie. W tym tygodniu można spodziewać się decyzji w zakresie zmian lub przedłużenia poszczególnych ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj