fot. caritas.pl

W kilku rejonach Polski rozpoczął się czas zimowego wypoczynku. Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas ferii?

Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie to tereny, gdzie w tym roku uczniowie rozpoczęli już ferie zimowe. Jednak oprócz dobrej zabawy w tym czasie nie wolno zapomnieć o bezpieczeństwie.

Kiedy już zdarzy nam się pozostawić dzieci same w domach, pamiętajmy, aby zadbać o ich bezpieczeństwo, szczególnie w sieci – podkreśla Dawid Kaczmarczyk z Edukacyjnego Laboratorium Mediów Społecznościowych i z Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II w Krakowie.

– Najważniejsza oprócz takiej kontroli technologicznej jest kontrola w relacjach, aby rozmawiać z dzieckiem o tym, żeby nie zostawiać dziecka samego w tym internecie – wskazuje.

Ponieważ obok dobrych stron internetowych, istnieją takie, które dzieciom mogą zaszkodzić.

Do tych zaś, którzy planują spędzić czas aktywnie na dworze również płynie apel o zachowanie bezpieczeństwa. Szczególnie na lodzie.

– Zamarznięte akweny to proszenie się o nieszczęście. Zdecydowanie polecamy, aby ferie spędzać – jeżeli chcemy je spędzać na lodzie – na wcześniej przygotowanych lodowiskach – podkreśla brygadier Sławomir Brant z Komedy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Niebezpieczeństwa grożą nam także na stokach narciarskich, dlatego tam również powinniśmy zwracać uwagę na wszelkie zalecenia pracowników tych obiektów – mówi Edmund Górny z GOPR.

– Jeśli jedziemy samochodem mamy tzw. przepisy ruchu drogowego. W narciarstwie też coś takiego istnieje. Oczywiście nie wszyscy o tym wiedzą – akcentuje Edmund Górny, instruktor ratownictwa górskiego, grupa Beskidzka GOPR.

Informacje na ten temat znajdziemy w punktach obsługi. GOPR prosi również wszystkich tych, którzy wybiorą się na wędrówki w góry, aby zabrali ze sobą odpowiedni sprzęt i przede wszystkim naładowany telefon.

– Staramy się ludziom pomagać, w przypadku zagubienia się staramy się naprowadzać. Teraz mamy różne aplikacje na nasze smartfony, gdzie możemy trochę łatwiej zlokalizować turystów w górach – podkreśla Edmund Górny.

Jeśli rodzice chcą sprawdzić organizatora wypoczynku dla swoich dzieci, to Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało specjalną bazę, która daje taką możliwość. W tej chwili znajduje się w niej ponad cztery tysiące zgłoszeń zatwierdzonych przez kuratorów oświaty.

– Co prawda u nas ferie zaczynają się 27 stycznia, ale przyjmujemy zgłoszenia wypoczynków i sprawdzamy, kto będzie prowadził ten wypoczynek. Jakie są kwalifikacje kadr, czy faktycznie są to osoby, które spełniają wszystkie warunki, czy przypadkiem nie są karane – tłumaczy Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.

Ferie to także czas wzmożonego ruchu na drogach. Dlatego policja rozpoczęła akcję „Bezpieczne Ferie”.

– Policjanci szczególnie zwrócą uwagę na kontrolę autokarów i kierowców wiozących dzieci na zimowy wypoczynek – podkreśla sierż. sztab. Małgorzata Michaś, Komeda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

Szczególny apel płynie do kierowców, ponieważ to na drogach ginie najwięcej osób. Zasady są niezmienne: dostosowanie prędkości do warunków drogowych, zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz ostrożność przy przejściach dla pieszych.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl