fot. twitter.com

W kilku miastach Polski odbędą się protesty przeciwników technologii 5G

Przeciwnicy technologii 5G będą dziś protestować w kilku miastach Polski. Demonstracje odbędą się m.in. w Warszawie, Krakowie oraz Gdańsku. Na ulice wyjdą dziś także mieszkańcy Amsterdamu, natomiast w czwartek protestowali londyńczycy.

Wskazują oni, że technologia piątej generacji ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka oraz środowisko. Przeciwnicy 5G powołują się m.in. na informacje o skutkach promieniowania elektromagnetycznego. Ich zdaniem, może ono wywołać choroby nowotworowe i prowadzić do niepłodności.

Na te zarzuty odpowiedziała wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. Jak podkreśliła, teorie te nie mają uzasadnienia w nauce.

– Bardzo często porównuje się promieniowanie stacji bazowych do promieniowania jonizującego, co jest absolutną nieprawdą, dlatego że stacje bazowe emitują promieniowanie niejonizujące, czyli dokładnie takie samo, jakim jest światło. Trzeba zaznaczyć, że światło wytwarza dużo silniejszą emisję o dużo wyższych częstotliwościach, nawet od tych częstotliwości milimetrowych, na które bardzo często przeciwnicy sieci piątej generacji się powołują – zaznaczyła Wanda Buk. 

Sieć telekomunikacyjna piątej generacji to nowy standard przesyłania danych o wyższej przepustowości niż stosowane do tej pory rozwiązania 4G.

Nowa technologia ma się przyczynić do usprawnienia komunikacji między urządzeniami i pomóc w popularyzacji rozwiązań tzw. internetu rzeczy.

RIRM

drukuj