fot. https://www.facebook.com/Zwi%C4%85zek-Polak%C3%B3w-Ukrainy

W Kijowie odbył się festiwal promujący polską kulturę: pieśni, tańce i pokaz mody

Polska społeczność Kijowa zorganizowała w środę festiwal promujący polską kulturę „W rytmie Polski Fest” oraz akcję „Wytnij hołubca”. Na scenie zaprezentowano polskie pieśni i tańce, odbył się też pokaz mody z elementami folkowymi.

Wydarzenie zorganizowano, by promować polską kulturę i pokazać młodym ludziom, że kultura tradycyjna jest naszym bezcennym bogactwem – podkreśliła podczas otwarcia festiwalu Karolina Jermak, tancerka zespołu „Polanie znad Dniepru”.

„Chcemy ocalić ją od zapomnienia, ponieważ stanowi element naszej tożsamości” – dodała.

„W rytmie Polski Fest” to koncert kijowskich wykonawców, którzy prezentują polskie pieśni i tańce, takie jak kujawiak, oberek czy krakowiak – mówi Łesia Jermak, przedstawicielka organizatorów wydarzenia: Zespołu Pieśni i Tańca „Polanie znad Dniepru” i Związku Polaków na Ukrainie. Zaznaczyła, że taki festiwal odbywa się w Kijowie po raz pierwszy.

To też kontynuacja akcji popularyzującej polską kulturę „Wytnij hołubca” – podkreśliła. W ramach wydarzenia zorganizowano wystawę fotograficzną polskich strojów ludowych, pokaz mody z elementami folkowymi „Polska szafa” i potańcówkę pod akompaniament saksofonu.

Łesia Jermak przekazała, że na scenie zaprezentuje się łącznie około stu osób: dzieci, nastolatków, dorosłych.

„Przyjmujemy chętnie każdego, kto tak jak my interesuje się kulturą” – zaprosiła szefowa założonego w 2000 roku zespołu „Polanie znad Dniepru”.

W wydarzeniu wzięli udział małżonka ambasadora RP w Kijowie Monika Kapa-Cichocka, konsul Przemysław Pierz, przedstawiciele polskiej społeczności. Projekt wsparły Kancelaria Premiera, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Ambasada RP w Kijowie.

PAP

drukuj