fot. pixabay.com

W Kielcach otwarto ogrzewalnię dla bezdomnych

Osoby bezdomne mogą już korzystać z nowej ogrzewalni przy ulicy Żniwnej w Kielcach. Potrzebujący znajdą tu schronienie przez całą dobę. W ogrzewalni jednorazowo będzie mogło przebywać do 30 osób. IMGW zapowiada, że od czwartku napłynie do Polski masa chłodnego, arktycznego powietrza.

Budynek ogrzewalni powstał przy Ośrodku Interwencyjno-Terapeutycznym, którego zadaniem jest kompleksowe wsparcie osób bezdomnych w Kielcach. Ośrodek zapewnia również pomoc nietrzeźwym bezdomnym, dowożonym przez policję lub straż miejską. Znajduje się tu również Punkt Interwencji Kryzysowej oraz mieszkania chronione dla osób, które próbują wyjść z bezdomności.

„Ogrzewalnia jest dopełnieniem całego systemu pomocy bezdomnym. Chcemy nie tylko zapewnić im miejsce pobytu. Naszym celem jest również, żeby te osoby skorzystały z terapii różnego typu w długim procesie wychodzenia z bezdomności. Dlatego zatrudniamy specjalistów, którzy będą z nimi pracować” – powiedziała dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach Magdalena Gościniewicz.

Budynek przy ulicy Żniwnej w godzinach od 8.00 do 18.00 będzie pełnić funkcję świetlicy, natomiast w godz. 18.00 – 8.00 prowadzona będzie ogrzewalnia dla osób bezdomnych.

„Będziemy zachęcać osoby z pustostanów oraz z ulicy, żeby tu przychodziły. Wtedy będziemy mogli zacząć z nimi pracować i przekonywać do wyjścia z bezdomności, znalezienia pracy i rozpoczęcia życia od nowa” – podkreślił streetworker Andrzej Domański.

Budynek ogrzewalni jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W największej sali, w której przebywać będą bezdomni, znajdują się stoły i krzesła, miejsce do przygotowania posiłku, lodówka, a także telewizor. Do dyspozycji przebywających tu osób są też dwie łazienki wyposażone w prysznic, toalety, umywalki oraz pralkę. W budynku znajdą się też pokoje dla terapeuty i opiekuna. Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 537 tys. zł.

W nowej ogrzewalni jednorazowo będzie mogło przebywać do 30 osób. Bezdomni będą mieli zapewnione śniadania, kolacje oraz ciepłe napoje, dodatkowo mogą skorzystać z pomocy ratowników medycznych, terapeuty uzależnień, streetworkerów, pracowników socjalnych oraz opiekunów.

IMGW prognozuje, że w nocy temperatura może spaść do ok. 0 st. C, a od czwartku możemy się spodziewać napływu chłodniejszego, arktycznego powietrza.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl