fot. pixabay.com

W Himalajach zginął niemiecki alpinista

Niemiecki alpinista Luis Stitzinger zginął na Kanczendzondze w Himalajach, trzeciej najwyższej górze świata – poinformowali organizatorzy wyprawy kilka dni po tym, jak zaginął podczas schodzenia ze szczytu.

Grupa poszukiwawcza złożona z pięciu nepalskich przewodników znalazła ciało Luisa Stitzingera tuż pod szczytem Kanczendzongi (8586 m n.p.m.) na wysokości około 8400 metrów – przekazał Mingma Sherpa z Seven Summit Treks w rozmowie z agencją AFP.

„Sprowadzają jego ciało na dół” – dodał.

Niemiecki alpinista dotarł na szczyt 25 maja bez dodatkowego tlenu, ale potem utracono z nim kontakt. Operacje poszukiwawcze utrudnioniały trudne warunki pogodowe. 54-letni Luis Stitzinger był doświadczonym wspinaczem, zdobywcą kilku ośmiotysięczników.

Władze Nepalu wydały w tym sezonie ponad tysiąc zezwoleń na wejście w Himalaje, w tym 44 na Kanczendzongę. Rok 2023 zapowiada się jednak jako jeden z najtragiczniejszych pod względem liczby zgonów. Na Mount Evereście, najwyższej górze świata, zginęło 12 osób, a pięć uznano za zaginione.

W kwietniu na Annapurnie zginął 56-letni północnoirlandzki alpinista Noel Hanna.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl