fot. PAP/Łukasz Gągulski

W całej Polsce sprawowano Msze święte z procesjami rezurekcyjnymi

W naszej polskiej tradycji szczególnie doniosłym momentem przeżywania radości Zmartwychwstania są procesje rezurekcyjne.  Ogłaszają one całemu światu zmartwychwstanie Chrystusa, a zarazem wzywają całe stworzenie do udziału w Jego triumfie. 

W Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku Msza św. rezurekcyjna rozpoczęła się o poranku. Tradycyjnie wierni wśród odgłosów bijących dzwonów i przy wielkanocnym śpiewie uczestniczyli w procesji głosząc radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Pana.

– Zmartwychwstanie i nasza wiara są więc ze sobą nieodłącznie związane. Zmartwychwstanie nadaje sens naszej wierze – mówił w homilii ks. abp Tadeusz Wojda.

Metropolita gdański podkreślał, że obecność Jezusa pośród nas jest rzeczywista aż po dzisiejsze czasy. Tak jak uczniowie po zmartwychwstaniu, tak i my dzisiaj musimy nauczyć się Go rozpoznawać.

– W tym celu trzeba pozwolić się najpierw sprowokować prawdzie o zmartwychwstaniu, z której zrodzi się w nas pytanie: kim jest dla mnie Jezus Chrystus? Dlaczego potrzebuję Go spotkać? Dlaczego potrzebuję zaprosić tego Jezusa do mojego życia? – akcentował ks. abp Tadeusz Wojda.

Wigilii Paschalnej w Katedrze na Wawelu przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski. W homilii metropolita krakowski podkreślał, że w tą Świętą Noc Zmartwychwstania Pańskiego nasze chrześcijańskie Credo, nasze „wierzę”, nabiera niezwykle podniosłego wymiaru.

– W pełni świadome przeżywanie każdego elementu dzisiejszej liturgii jest równocześnie naszym osobistym wpisywaniem się w to Credo, które od wieków stało się treścią wiary wyznawanej przez kolejne pokolenia chrześcijan składające się na wielkie dzieje jednego, świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła – zaznaczył ks. abp Marek Jędraszewski.

Bóg daje nam zbawienie tu i teraz, zmartwychwstaje w nas – wskazywał ks. abp Grzegorz Ryś w trakcie Liturgii Wigilii Paschalnej sprawowanej w łódzkiej katedrze.

– To, co jest nowością Ewangelii, to jest to, że Jezus mówi: życie, które nazywacie wiecznym jest dostępne tu i teraz, w samym środku tego świata, w jakim właśnie żyjemy. Jaka to jest nowina także na ten czas, jaki właśnie przeżywamy – akcentował ks. abp Grzegorz Ryś.

O tym, że pragnieniem Boga jest, żeby wszyscy ludzie byli święci, mówił z kolei podczas Mszy świętej Wigilii Paschalnej w katedrze św. Michała Archanioła i św.  Floriana Męczennika na Pradze ks. bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski

– Nie może być zmarnowany owoc nauczania, cierpienia, śmierci i zmartwychwstania Zbawiciela. Byłoby to pogardzeniem nie mającym oceny, a jednocześnie tragiczną przegraną każdego z nas – podkreślił ks. bp Romuald Kamiński.

Wiara w zmartwychwstanie jest wiarą w samego Boga. Przez śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie Chrystus zbawił świat, zbawił każdego z nas.

TV Trwam News

drukuj