CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=801520

„Serce dla Inki” – terytorialsi z Kujaw i Pomorza upamiętniają pamięć  Danuty Sędzikówny „Inki”

24 lutego 2019 r. o godzinie 10.00 w kościele św. Mikołaja w Grudziądzu odbyła się uroczysta Msza święta, w której uczestniczyli terytorialsi z 7 Pomorskiej i 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT. Ta wspólna inicjatywa upamiętnienia wielkiej bohaterki jest oddaniem hołdu jej walecznemu sercu.

Jednym z organizatorów oraz pomysłodawcą akcji ,,Serce dla Inki” jest ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, historyk i autor książki pod tytułem „Danuta Siedzikówna ps. „Inka” (1928-1946). Pamięć i tożsamość”.

– W grupie bohaterów jakimi są żołnierze wyklęci szczególne miejsce zajmuje sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej – Danuta Siedzikówna „Inka” –akcentuje ks. Jarosław Wąsowicz.

„Ta skromna dziewczyna, która zginęła w komunistycznych kazamatach w Gdańsku na ulicy Kurkowej staje się dla młodzieży, współczesnym i bardzo wyrazistym znakiem patriotyzmu oraz bohaterstwa – dodaje ks. Wąsowicz.

Inicjatywa ,,Serce dla Inki” narodziła się trzy lata temu po odnalezieniu szczątków bohaterki na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Polega ona na zbieraniu od darczyńców uszkodzonej lub też pojedynczej biżuterii, która później przetapiana jest na serca. Te są umieszczane w kościołach wraz z tablicami upamiętniającymi Danutę Siedzikównę, ps. „Inka”.

Terytorialsi 7 Pomorskiej i 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT wystawili asystę honorową w kościele św. Mikołaja w Grudziądzu oraz licznie uczestniczyli w obchodach upamiętniających bohaterkę, która „(…) zachowała się jak trzeba…”.

por. dr Diana Warchocka, rzecznik prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl