By unknown-anonymous - Institute of National Remembrance Archive, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48366733

W całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W środę uroczystości upamiętniające partyzantów polskiego podziemia antykomunistycznego odbywały się w całym kraju. Premier przebywał w Muzeum przy ul. Rakowieckiej. Hołd niezłomnym oddano też na warszawskiej Łączce – w miejscu, w którym po latach odnaleziono szczątki wielu Niezłomnych zamordowanych przez komunistów i skazanych na zapomnienie.

Kwatera „Ł”, czyli „Łączka”, gdzie komunistyczne władze potajemnie grzebały ciała zamordowanych z ich rozkazu żołnierzy podziemia niepodległościowego, miała być miejscem, gdzie nikt nie znajdzie ich ciał. Wyklęci mieli tam pozostać na zawsze. Bez grobów, bez nazwisk; bez pamięci. Pochowano tam setki ciał bojowników o polskość i wolność, bestialsko katowanych, skazanych na śmierć i zamordowanych w majestacie nowego, komunistycznego prawa.

Tu, wrzucani do bezimiennych dołów śmierci, mieli na zawsze być wymazani z narodowej pamięci – podkreślił podczas uroczystości upamiętniających na „Łączce” Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W środę udzielił on również wywiadu Radiu Maryja w audycji „Aktualności dnia”. [słuchaj] [czytaj]. 

Przez dziesiątki lat komunistyczny reżim doskonale wiedział, gdzie zakopał ciała niezłomnych i świadomie to ukrywał. Doły śmierci przykryły kolejne warstwy: najpierw ziemi, potem asfaltu, śmieci i betonu. Było to celowe zacieranie śladów – próba zadania Niezłomnym ostatecznego ciosu w postaci wymazania ich z narodowej pamięci.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, który odszukał i wciąż nie przestaje szukać szczątków polskich bohaterów, podkreślał, że wciąż nie pochowaliśmy wszystkich Niezłomnych, a nawet nie zapewniliśmy im właściwego upamiętnienia.

– Niech wybrzmi powtarzane od lat wołanie o prawdziwy panteon narodowy – polski panteon dla Żołnierzy Wyklętych – podkreślił historyk.

Panteonu nie ma. Coś, co jest tak nazywane, dziś nie oddaje tego, czym była ofiara i bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych. Powstaje za to Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ulokowane przy ul. Rakowieckiej, w miejscu, które ofiary komunistycznego reżimu mogły opuścić dopiero po okrutnej śmierci; w miejscu, gdzie wzrok bohatera krzyżował się ze wzrokiem kata – akcentował marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

– Nie wystarczyło, że oni mieli zginąć. Przed śmiercią mieli okrutnie cierpieć. Wykaz tortur stosowanych w więzieniu na Rakowieckiej jest naprawdę bardzo długi – mówiła marszałek Sejmu.

Jednak ani tortury, ani śmierć, ani bezimienne doły, ani warstwy śmieci i betonu, ani nic innego nie zdołało zniszczyć pamięci Polaków. Niezłomni wracają do niej po wielu latach. Wracają, bo Polska jest im tę pamięć winna. Oni zwyciężyli – podkreślał premier Mateusz Morawiecki, który brał udział w uroczystościach przy ul. Rakowieckiej.

– To właśnie oni, poprzez to, w jaki sposób żyli, poprzez świadectwo swojego życia, swoją walkę, są prawdziwe nieśmiertelni – stwierdził szef rządu.

Pamięć o nich jest nieśmiertelna. Ich nazwiska są nieśmiertelne i takimi pozostaną na zawsze, bo już zawsze ktoś będzie przywoływał ich nazwiska; już zawsze ktoś będzie się za nich modlił.

Warszawskie uroczystości upamiętniające Niezłomnych odbywały się również pod gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca ofiary dawnego, komunistycznego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oraz pomnik Jana Rodowicza „Anody”. Kwiaty w tym miejscu złożył wicepremier, minister kultury, prof. Piotr Gliński.

– Pamięć jest nam potrzebna do budowania tożsamości. Pamięć jest potrzebna, by wychowywać kolejne pokolenia – zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych przebywał w Sierpcu na Mazowszu. Tam oddał hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego.

– Oddali swoje życie za Polskę, dla której chcieli, aby odzyskała swoją prawdziwą wolność, suwerenność i niepodległość. Zginęli za Polskę – wierzę – właśnie taką, jaką mamy dzisiaj – podkreślił Andrzej Duda.

Polskę, która jest niepodległa, jest suwerenna. Polskę, która nie tylko przyjmuje bezpieczeństwo od sojuszników, ale gotową, by tym bezpieczeństwem się dzielić – podsumował prezydent.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl