fot. PAP/EPA

W Bukareszcie odbyły się polsko-rumuńskie konsultacje

To były owocne i ożywione dyskusje. Właściwie we wszystkich sprawach mieliśmy bardzo podobne jeśli nie jednolite zdanie. Tak polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu, wspólnie ze swoją Rumuńską odpowiedniczką Vioricą Dancilą, przewodniczył obradom, które odbyły się w Bukareszcie.

W trakcie wspólnej podsumowującej konferencji Mateusz Morawiecki powiedział, że oba kraje uzupełniają się w wielu obszarach. Wskazał w tym kontekście m.in. na energetykę.

– Rumunia odkrywa nowe depozyty gazu ziemnego na szelfie Morza Czarnego i blisko wybrzeża, również po stronie lądu, mając jednocześnie zasoby, które będą w stanie zapewnić zaopatrzenie w gaz Europie Środkowej. My także budujemy infrastrukturę do tego, żeby Polska mogła być takim środkowoeuropejskim hubem dystrybucji gazu. Budujemy interkonektor na Słowację, przez Węgry, do Rumunii, zwiększając bezpieczeństwo całej Europy Środkowej. Jesteśmy otwarci tutaj na partnerstwo i wspólne projekty – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Polski premier wskazał, że Polskę i Rumunię łączy podobne stanowisko także w sprawie ram budżetowych Unii Europejskiej oraz projektów infrastrukturalnych.

Viorica Dancila akcentowała, że Polska jest przyjacielem, strategicznym partnerem i sojusznikiem Rumunii. Dodała też, że z zadowoleniem przyjęła podpisanie szeregu memorandów w takich dziedzinach jak: infrastruktura, transport, energia, komunikacja, cyfryzacja czy przedsiębiorczość.

 

RIRM

drukuj