fot. PAP/EPA

W. Brytania: o 684 wzrosła liczba zmarłych z powodu koronawirusa, łącznie już 19,5 tys.

O 684 wzrosła liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 19506 – poinformowało w piątek po południu tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje zgony zarejestrowane w szpitalach w ciągu 24 godzin między godz. 17.00 w środę a godz. 17.00 w czwartek. To więcej niż w czwartek, gdy bilans nowych zgonów wynosił 616, ale mniej niż przez dwa poprzednie dni.

Według brytyjskich władz medycznych, szczyt zgonów w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie już minął, ale nie należy się spodziewać szybkiego, dużego spadku w statystykach. Rekordową liczbę 980 zgonów zanotowano w piątek 10 kwietnia.

Podawane przez brytyjskie ministerstwo zdrowia statystyki dotyczą tylko zgonów w szpitalach, więc faktyczna liczba jest większa.

Jednocześnie ministerstwo zdrowia podało, że od początku epidemii przeprowadzono ponad 612 tys. testów na obecność koronawirusa, którym poddano ponad 444 tys. osób. W przypadku 143464 testów uzyskano wynik pozytywny, co oznacza wzrost o 5386 w stosunku do stanu z poprzedniego dnia.

Od początku kwietnia liczba nowo wykrytych zakażeń przeważnie mieści się w przedziale 4500-5500, co – przy rosnącej liczbie przeprowadzanych testów – pokazuje, że krzywa zakażeń się spłaszczyła. W ciągu minionej doby wykonano ponad 28,5 tys. testów, co jest najwyższą dobową liczbą od początku epidemii. Bilans nowych zakażeń obejmuje okres od godz. 9.00 w czwartek do godz. 9.00 w piątek.

Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem liczby zgonów z powodu koronawirusa – za Stanami Zjednoczonymi, Włochami, Hiszpanią i Francją, a także piąte pod względem liczby wykrytych zakażeń – za Stanami Zjednoczonymi, Hiszpanią, Włochami i Niemcami.

PAP

drukuj