fot. twitter.com

W Brukseli trwa drugi dzień nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej

Państwa członkowskie kontynuują w Brukseli negocjacje w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027. Cześć państw postuluje za ograniczeniem wydatków na politykę spójności i rolnictwo. Cięciom budżetowym sprzeciwia się m.in. Polska.

To trudne negocjacje – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Część krajów naciska na nowe cele, chce ułożyć zupełnie inaczej strukturę tego budżetu. Jednocześnie chcą też obniżyć wydatki na politykę rolną, na politykę spójności – mówił premier RP.

Sprawy nie ułatwia także brexit, który uszczupli unijny budżet przynajmniej o 56 miliardów euro.

– Kilka nowych polityk takich jak „Horyzont Europa” czy polityka dotycząca migracji, spraw obronnych, wydatki w obszarze innowacyjności, to są ważne polityki, ale one nie mogą odbywać się kosztem polityki spójności i wspólnej polityki rolnej – powiedział szef polskiego rządu.

Polski rząd postuluje m.in. za ograniczeniem wydatków na unijną administrację. Postulat spotkał się z aprobatą przewodniczącego Rady Europejskiej.

Za cięciami w unijnym budżecie opowiadają się płatnicy netto, czyli państwa członkowskie, które więcej do niego wkładają, niż z niego otrzymują. To między innymi Szwecja, Dania, Holandia, Austria, Francja i Niemcy.

– Nie jesteśmy jeszcze zadowoleni z obecnego stanu negocjacji, ponieważ uważamy, że równowaga wśród płatników netto nie została jeszcze właściwie wypracowana. Oczywiste jest, że dla zbliżenia Unii Europejskiej zastrzyk pieniędzy ze strony Niemiec będzie większy niż ze strony innych państw, ale musi to być również dobrze wyważone w grupie płatników netto – oznajmiła Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

W nocy przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel prowadził rozmowy dwustronne z przywódcami poszczególnych państw. Niewykluczone, że dziś zostaną przedstawione nowe propozycje budżetowe.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiej zapowiedział jednak, że Parlament nie poprze umowy budżetowej, która będzie zakładać cięcia finansowe w rolnictwie i polityce spójności.

TV Trwam News

drukuj