fot. PAP/ Marek Zimny

W Beskidach panują trudne warunki na szlakach; śniegu jest sporo

Trudne warunki panują na szlakach turystycznych. Nocą miejscami padał śnieg. W rejonie schroniska na Markowych Szczawinach przybyło go kilka centymetrów. Było też wietrznie. Mróz w wyższych partiach sięgał -5 st. – podali dzisiaj rano ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

„Ogólnie w Beskidach warunki dla turystów są trudne ze względu na sporą ilość śniegu. Dodatkowo, gdy powieje w wyższych partiach gór, to szlaki są zawiane, nieprzetarte. W sobotę rano zachmurzenie było pełne, ale z biegiem czasu słońce zaczęło się przecierać. Silniejszy wiatr daje się odczuć w wyższych partiach; w dolinach wieje słabiej. Widoczność jest dobra” – powiedział ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR.

Temperatury dziś rano wynosiły od -5 st. C na Hali Miziowej i -4 st. na Markowych Szczawinach oraz Klimczoku po 2 st. w Szczyrku.

Pokrywa śniegu wynosi od 30 cm Szczyrku do 87 cm na Klimczoku i 126 cm na Markowych Szczawinach.

W Beskidach zamknięty jest szlak żółty, tzw. Perć Akademików. Służy on tylko do podchodzenia na Babią Górę.

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że jest umiarkowane. Występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiatr, czyli w żlebach, kotłach i zagłębienia terenu, a także za przełamaniami terenu. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Małe lawiny mogą zejść w masywie Pilska, szczególnie w stromych, wklęsłych formacjach terenowych znajdujących się w kopule szczytowej. Głównie dotyczy to małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu.

Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, muszą się ubrać adekwatnie do pory roku. Warunki są zimowe. Niezbędne są buty odpowiednie do wędrówki po górach i raki lub przynajmniej raczki. Warto zaopatrzyć się w kijki, które pomogą zachować równowagę. Należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek” i powerbank, a także termos z ciepłą herbatą.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl