fot. flickr.com

W Belgii dokonuje się eutanazji na dzieciach

W Belgii dokonuje się eutanazji na dzieciach. W latach 2016-2017 w Belgii zabito w ten sposób trzy osoby poniżej 18 roku życia. Najmłodsze dziecko miało 9 lat.

W Belgii od 4 lat obowiązuje prawo dopuszczające eutanazję osób poniżej 18 roku życia. Przez długi czas przepis ten był martwy, bo nikt z niego nie korzystał. Z najnowszych danych przedstawionych przez komisję zajmującą się eutanazją wynika, że sytuacja ta uległa zmianie.  Jak podaje amerykańska gazeta „Washington Post” – według raportu – od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. w Belgii umożliwiono trzy samobójstwa osób nieletnich. Dzieci miały 9, 11 i 17 lat.

– Pytanie pojawia się następujące – gdzie jest granica, którą przekroczy człowiek w zabawie w Pana Boga? Mamy tu do czynienia z interpretacją wolnej woli człowieka, która doprowadza całą sytuację związaną ze wspomaganym samobójstwem do absurdu. Szereg ograniczeń, które nakłada się na małoletnich w świetle prawa stanowionego, jest respektowanych, a jednocześnie tym samym osobom daje się możliwość decydowania o własnym życiu – podkreślił socjolog Grzegorz Wiński.

W Belgii, jeśli dziecko wyrazi chęć eutanazji na piśmie, psychiatrzy dziecięcy przeprowadzają badania, w tym testy inteligencji, w celu upewnienia się m.in., czy na decyzję „nie mają wpływu osoby trzecie”. Eutanazja wymaga też zgody rodziny.

Osoba ludzka winna być chroniona od poczęcia do naturalnej śmierci . Tutaj mamy do czynienia z odmienną sytuacją. Należy się zastanowić, czy dziecko składając prośbę o wspomagane samobójstwo, ma wiedzę, o co tak naprawdę prosi – zaznaczył Grzegorz Wiński.

Belgia jest jedynym krajem na świecie, który pozwala na eutanazję dzieci bez względu na wiek. Na eutanazję dzieci zezwala też Holandia, jednak od 12 roku życia. Przepisy te skrytykowała grupa 162 belgijskich pediatrów. Lekarze wydali oświadczenie, w którym  stwierdzili , że w obecnych czasach medycyna jest w stanie doskonale kontrolować fizyczny ból lub niepokój przed zbliżającą się śmiercią. Według  ostatnich  danych w 2016 r. w Belgii  odnotowano 2028 eutanazji, a w 2017 r. aż 2309.

TV Trwam News RIRM

drukuj