fot. Monika Bilska

W 700-lecie koronacji Łokietka Msza św. w katedrze na Wawelu

W 700-lecie koronacji Władysława Łokietka w katedrze na Wawelu odprawiona zostanie w niedzielę Msza św. w intencji króla. Przewodniczył jej będzie metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Panowanie Władysława Łokietka wiąże się z zakończeniem okresu rozbicia dzielnicowego i odrodzeniem Królestwa Polskiego. Wobec czeskich pretensji do polskiego tronu, książę zmienił dotychczasową tradycję i wybrał na miejsce koronacji nie Gniezno, lecz Kraków.

Ceremonia odbyła się w katedrze na Wawelu 20 stycznia 1320 roku. Koronę nałożył na głowę Władysława arcybiskup gnieźnieński Janisław.

„Od tego czasu katedra na Wawelu stała się miejscem koronacji polskich władców” – mówił w piątek proboszcz parafii na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Wyjątkami byli Stanisław Leszczyński i Stanisław August Poniatowski, koronowani w Warszawie. Ostatnia koronacja na Wawelu – Augusta III i Marii Józefy odbyła się w 1734 r.

„Nie zachowały się do naszych czasów teksty liturgiczne z czasów koronacji Władysława Łokietka. Kancelaria królewska funkcjonowała dopiero za panowania Kazimierza Wielkiego. Niedzielna msza św. będzie mieć uroczysty charakter. Będą w niej uczestniczyć przedstawiciele tych diecezji i muzeów, którzy pomogli nam w przygotowaniu wystawy z okazji 700-lecia koronacji” – powiedział ks. prałat Sochacki.

Władysław Łokietek był także pierwszym polskim władcą pochowanym w wawelskiej katedrze. Jak mówił w piątek ks. prałat Zdzisław Sochacki dzięki zezwoleniu, które wydał konserwator Wzgórza Wawelskiego prof. Jan Ostrowski, w listopadzie i grudniu przebadane zostało miejsce pochówku króla. Przez niewielki otwór w posadzce do krypty grobowej wprowadzono kamerę, prowadzono także badania georadarowe – ich wyniki są obecnie opracowywane, maja być zaprezentowane na sesji naukowej.

Niedzielną Mszę św. poprzedzi wykład prof. dr hab. Krzysztofa Ożoga z UJ, który rozpocznie się o godz. 9.30.

W Zamku Królewskim na Wawelu w poniedziałek otwarta zostanie wystawa „Skarby epoki Piastów”, na której prezentowane będą najcenniejsze zabytki rzemiosła artystycznego z okresu panowania tej dynastii. Najstarsze z nich datowane są na wiek X, najpóźniejsze pochodzą z wieku XIV. Zwiedzający zobaczą najcenniejsze polskie regalia m.in. Szczerbiec – miecz użyty podczas koronacji Władysława Łokietka i kolejnych władców.

Wystawę, która potrwa do 19 kwietnia organizują Zamek Królewski na Wawelu i parafia archikatedralna.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl