fot. flickr.com

Powstanie centralny magazyn węgla energetycznego

Ministerstwo Aktywów Państwowych ma pomysł, jak rozwiązać problem nadwyżek węgla, które leżą na zwałach w polskich kopalniach, co może zablokować jego wydobycie. Powstanie centralny magazyn węgla energetycznego, do którego trafią nadwyżki.

Rosnące zwały niesprzedanego lub nieodebranego węgla, to obecnie jeden z największych problemów polskiego górnictwa – mówi szef górniczej „Solidarności” Bogusław Hutek.

– To jest 2 mln 600 tys. na zwałach, z czego 580 tys. to depozyt, czyli zapłacone, a 1 mln 100 tys. to jest nieodebrany jeszcze z tamtego roku węgiel zamówiony przez spółki energetyczne. Takie kopalnie, jak Sośnica, Bolesław Śmiały, Jankowice, Ziemowit za chwilę będą miały brak miejsca na zwałach. Inne kopalnie, jeśli nie będzie odbierany węgiel – zasypią się – mówi przewodniczący krajowej sekcji górnictwa węgla kamiennego NSZZ „Solidarność” Bogusław Hutek.

Związkowcy alarmowali o problemie od kilku miesięcy. Straszyli też protestami. Spółki energetyczne tłumaczą, że ograniczyły odbiór krajowego węgla w związku z ograniczeniem produkcji energii. Równocześnie Polska importuje coraz więcej energii z zagranicy. Wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda przekonuje, że problemy wynikają też z dobrej pogody.

– Zimę mamy taką, która nie generuje tak dużych potrzeb paliw dedykowanych zarówno do ciepłownictwa, jak i do odbiorców indywidualnych – podkreśla.

Do Polski cały czas importowany jest węgiel z zagranicy. W trzech pierwszych kwartałach ubiegłego roku sprowadzono ponad 12 mln ton. Aż 8 mln ton pochodziło z Rosji.

– Są spółki, spółki-córki spółek energetycznych, które sprowadzają więcej tego węgla – wskazuje Bogusław Hutek.

Resort aktywów państwowych zapewnia, że import węgla z zagranicy maleje z roku na rok.

– Mając na uwadze zamknięty rok 2019 zauważamy znaczący spadek importu, to jest o prawie 3 mln ton węgla do analogicznego roku 2018 – zaznacza Adam Gawęda.

Problem z nadwyżkami w kopalniach ma rozwiązać powstanie centralnego magazynu węgla energetycznego.

– Będziemy w centralnej części Polski tworzyć magazyn rezerw węgla energetycznego. To pozwoli, aby w przyszłości sprawnie w te miejsca, głównie do energetyki zawodowej, ten węgiel był przetransportowany, wtedy kiedy będzie on w większej potrzebie – dodaje Adam Gawęda.

Do magazynu będzie mogło trafić nawet milion ton węgla.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl