fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Odznaczenia dla druhów z małopolskich Ochotniczych Straży Pożarnych

W Krakowie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker odznaczył druhów z małopolskich Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy w sierpniu uczestniczyli w akcji ratunkowej po tragicznej burzy w Tatrach.

22 sierpnia 2019 roku – ten dzień pozostanie w pamięci wielu osób. Doszło wtedy do gwałtownej burzy w Tatrach. Pioruny, które uderzały między innymi w Giewont, zabiły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Ponad 150 turystów przebywających w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów zostało rannych, w tym blisko 30 ciężko. W akcji brało udział wiele służb, także druhowie z OSP.

– Daliście najlepszy dowód na to, jak wielką rolę ochotnicze straże pełnią w całym systemie ratunkowym w Polsce – wskazał Paweł Szefernaker.

Druhowie z OSP, którzy pomagali podczas gwałtownej burzy w Tatrach otrzymali symboliczne wyróżnienia w postaci pamiątkowych tabliczek. Jak mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik, to szczególna okazja, by wyróżnić tych, którzy pomagali ratować życie innych.

– Aby podziękować za odwagę i poświęcenie, ale też za tę maksymę, którą Państwo druhowie zrealizowaliście w czasie akcji: „Bogu na chwałę i ludziom na pożytek” – podkreślił Piotr Ćwik.

– Jesteśmy ochotnikami, którzy zostawiają żony, rodziny w domu, swoją pracę i działamy. Niesiemy pomoc ludziom przede wszystkim – mówił komendant gminny OSP Kościelisko Andrzej Garbuliński.

Na czym polegała praca druhów z OSP, kiedy doszło do tragedii w Tatrach wyjaśnił Adam Tracz.

– Zostaliśmy zadysponowani dwoma zastępami do tych działań. Jeden zastęp pojechał bezpośrednio w rejon Kasprowego, żeby udać się pieszo na Giewont. Drugi zastęp został skierowany na szpital, żeby pomóc stworzyć tzw. szpital polowy – wskazał Adam Tracz z OSP Kościelisko.

Starosta powiatu tatrzańskiego Piotr Bąk podkreślał, że wszystkie służby biorące udział w sierpniowej akcji potrafiły ze sobą bardzo dobrze współpracować.

– Wszyscy rozumieli się bez słów, stawiane zadania wykonywali ze zrozumieniem, z największym zaangażowaniem i poświęceniem – powiedział starosta powiatu tatrzańskiego Piotr Bąk.

Wiceminister Paweł Szefernaker zapewnił, że rząd będzie wspierał OSP. 

– Będziemy inwestować w sprzęt Ochotniczych Straży Pożarnych – dodał Paweł Szefernaker. 

O tym, że OSP się rozwija i może liczyć na wsparcie rządu mówił Edward Siarka ze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Małopolsce.

– Kiedy zostawałem prezesem w 2010 roku, w województwie małopolskim kupowaliśmy w granicach 7 samochodów. W tej chwili to jest 50 samochodów finansowanych rocznie – powiedział Edward Siarka.

Sierpniowe wydarzenia pokazały, że ważna jest edukacja turystów, by wiedzieli, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji w górach i jak działać w przypadku niespodziewanych żywiołów, tak by uratować życie własne oraz innych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl