W 2021 roku otwarcie muzeum „Pamięć i Tożsamość”

W drugim kwartale 2021 roku zwiedzający będą mogli udać się do powstającego muzeum „Pamięć i Tożsamość”. W Toruniu prace idą zgodnie z harmonogramem.

Muzeum ,,Pamięć i Tożsamość” – w swojej nazwie nawiązuje do dzieła św. Jana Pawła II. Polski papież w dziele „Pamięć i tożsamość” wskazał, że historyczność człowieka wyraża się we właściwej mu zdolności obiektywizacji dziejów. To właśnie święty Polak będzie patronem muzeum.

– Myślę, że można mówić tu o potrzebie jakichś form upamiętniania postaci wielkiego Polaka i świętego Kościoła katolickiego, a muzeum jest z całą pewnością godną formą upamiętnienia – mówił historyk prof. Krzysztof Kawalec.

Muzeum to dzieje Polaków widziane oczami właśnie Jana Pawła II, człowieka wyjątkowego, dziś wielkiego świętego Kościoła.

– Przede wszystkim dla nas był zawsze wzorem jako patriota, jako Polak, jako prawdziwy kapłan. Ojciec Święty w wielu swoich przemówieniach, swoją postawą, tym gestem ucałowania polskiej ziemi, tej jego troski o Ojczyznę, by odzyskała wolność, jest takim wzorem do naśladowania, że od niego możemy wiele się uczyć – powiedział wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Hasłem, które wpisane jest w ideę muzeum, jest tożsamość narodowa Polaków.

– To odkrywanie przeszłości jest potrzebne, bo człowiek wydziedziczony nie rozumie skąd jest – akcentował ks. profesor Józef Marecki, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Muzeum podniesie świadomość historyczną.

– Gwarantuje ono zwiększenie i wzmocnienie zakresu edukacji historycznej, naszego poczucia tożsamości, naszej wiedzy, a tak docelowo z dobrej polityki historycznej mamy lepsze, mądrzejsze państwo, lepszych, mądrzejszych obywateli – podkreślił historyk prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.

Budowa muzeum, jej wartość netto, realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Reszta, włącznie z opłatą podatku VAT, leży po stronie fundacji Lux Veritatis – mówiła dyrektor finansowy fundacji Lidia Kochanowicz-Mańk.

– Fundacja Lux Veritatis dała pomysł, dała koncepcję architektoniczną budynku, dała pozwolenie budowlane, dała również grunt, na którym muzeum będzie usytułowane, przekazała także ogromne zbiory, które były gromadzone przez fundację, a wcześniej jeszcze przez Radio Maryja – powiedziała.

Zbiory te dotyczą postaw Polaków podczas II wojny światowej wobec Żydów. Wiele tysięcy nagrań audio i video, świadectwa Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów oraz historie tych, którzy pomoc bliźniemu przepłacili życiem. Muzeum będzie miało różnorodną formę.

– Oczywiście będą eksponaty tradycyjne, takie dzisiaj muzeum pozyskuje. Wiele osób, które są słuchaczami i telewidzami zgłasza się chcąc przekazać takie eksponaty – podkreśliła Lidia Kochanowicz-Mańk.

Do tego rozwiązania multimedialne, w których powstaniu pomóc mogą studenci sąsiadującej z powstającym muzeum Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Inicjatorem powstania muzeum jest o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja. To już kolejne dzieło, które wyrasta przy Radiu Maryja.

– Bardzo cenię sobie jego życie, jego działalność i wszystko to, co robi dla Kościoła, dla Ojczyzny i przede wszystkim za tę jego odwagę. Pan Bóg obdarzył go szczególnym charyzmatem, szczególnym darem i on tego daru nie marnuje – oznajmił ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Mury muzeum pną się w górę, postęp prac można obserwować gołym okiem, wszystko idzie zgodnie z harmonogramem.

– W drugim kwartale 2021 roku muzeum powinno zostać oddane dla publiczności, dla zwiedzających – podsumowała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Warto nadmienić, że muzeum powstaje tuż obok toruńskiego sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II, które jest wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Polaka.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl