[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: John Henry Newman był znakomitym teologiem i być może niedługo po kanonizacji zostanie ogłoszony doktorem Kościoła

John Henry Newman był znakomitym teologiem i dlatego niektórzy przewidują, że być może niedługo po kanonizacji zostanie ogłoszony doktorem Kościoła. Jest to postać absolutnie fenomenalna chociażby w wymiarze autentycznego ekumenizmu – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W niedzielę Papież Franciszek ogłosi 5 nowych świętych Kościoła katolickiego. Jednym z nich będzie ks. kard. John Henry Newman.

– To jest postać bardzo fascynująca. John Henry Newman miał bardzo długie życie, bo prawie 90 letnie, żył w latach 1801-1890. W połowie tego życia przeszedł z Kościoła anglikańskiego do Kościoła katolickiego. To było wydarzenie absolutnie unikalne i jednocześnie, co warto tutaj podkreślić, przełomowe w jego życiu – powiedział wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i WSKSiM w Toruniu.

Jak dokonała się ta konwersja? To zasługuje na szczególne zauważenie – kontynuował ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

– Konwersja dokonała się drogą bezwzględnej uczciwości intelektualnej. Newman był wybitnym intelektualistą anglikańskim, studiował chrześcijaństwo, pisma teologiczne i po prostu przekonał się w różnych swoich poszukiwaniach, że Kościół katolicki został założony przez Chrystusa i Jego wizerunek jest autentyczny względem tego, jak jest On przedstawiony przez Ewangelię i nauczanie Kościoła katolickiego. Duchowny przekonał się, że Kościół katolicki zapewnia w sobie pełnię prawdy objawionej i dlatego analizując to wszystko intelektualnie, miał odwagę porzucić swoje bycie w Kościele anglikańskim i przejść do Kościoła katolickiego – stwierdził gość „Aktualności dnia”.

Będąc w Kościele katolickim stał się jednym z najżarliwszych obrońców wiary katolickiej – podkreślił wykładowca akademicki.

– Jego biografia duchowa, którą napisał, jest porównywana wręcz z „Wyznaniami” świętego Augustyna. Jego apologia Kościoła katolickiego i jego pozostałe pisma są pismami teologicznymi, filozoficznymi, ale również powieściami. John Henry Newman był znakomitym teologiem i dlatego niektórzy przewidują, że być może niedługo po kanonizacji zostanie ogłoszony doktorem Kościoła dlatego, że jest to postać absolutnie fenomenalna chociażby w wymiarze autentycznego ekumenizmu i poszukiwania tego, co może być możliwością i przestrzenią realnego dialogu w poszukiwaniu prawdy pomiędzy Kościołem anglikańskim a Kościołem katolickim – podsumował ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. Pawła Bortkiewicza można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj