V. Orban po spotkaniu V4 z kanclerzem Austrii – wiemy, że musimy bronić naszych granic

Wiemy, że musimy bronić naszych granic; Europa musi też promować współpracę, a nie konfrontację – powiedział premier Węgier Viktor Orban po czwartkowym spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Budapeszcie i rozmowach z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem.

Podkreślił, że wprost od austriackiego kanclerza liderzy państw V4 zapoznali się z planami Austrii na prezydencję w Unii Europejskiej.

„Zgodziliśmy się podczas tego spotkania na najważniejsze tematy – musimy bronić naszych granic, musimy być w stanie zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom, Europa musi też promować współpracę, a nie konfrontację” – mówił Orban.

W jego ocenie, jeśli chodzi o migracje trzeba podkreślać te sprawy, w których można się dobrze porozumieć.

„Zwłaszcza w kontekście ochrony granic, tak, jak zresztą proponowaliśmy, stworzenie hot-spotów poza granicami Unii Europejskiej, a nie wewnątrz” – dodał.

„Jeśli chodzi o kwoty migracyjne sądzimy, że to był zawsze temat, który prowadził tylko do konfrontacji, dlatego w najbliższych tygodniach chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i podkreślić współpracę w tych sprawach, w których rozumiemy się lepiej” – zapowiedział premier Węgier.

W czwartkowym spotkaniu szefów rządów V4 uczestniczyli onok premiera Węgier, premier Czech – Andrej Babisz, Słowacji – Peter Pellegrini i Polski – Mateusz Morawiecki. 30 czerwca Węgry zakończą sprawowanie prezydencji w Grupie, 1 lipca obejmie ją Słowacja. Austria 1 lipca obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl