Uzbrojony mężczyzna zatrzymany obok biura Erdogana w Stambule 

W Stambule zatrzymano w czwartek uzbrojonego mężczyznę, który rzucił granat w policjantów przed osmańskim pałacem Dolmabahce w Stambule, gdzie mieszczą się m.in. biura islamistycznego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana – podały media.

Granat nie eksplodował, a mężczyzna został natychmiast obezwładniony i zakuty w kajdanki przez policjantów, stojących przed pałacem, który mieści się po europejskiej stronie metropolii – poinformował kanał informacyjny CNN-Turk.

Biura szefa państwa znajdują się w dobudowanej części pałacu, w którym w 1938 roku zmarł założyciel współczesnej Turcji Mustafa Kemal Ataturk i w którym obecnie znajduje się muzeum.

Napastnik ma dwadzieścia kilka lat i był uzbrojony w broń maszynową i pistolet. Zaczął strzelać w stronę budynku przed rzuceniem granatu. Ładunek został zneutralizowany przez policję, która zamknęła pobliską ulicę i przeprowadziła kontrolowaną eksplozję – twierdzi telewizja NTV.

Nie jest jasne, czy Erdogan przebywał w pałacu w chwili ataku.

Motywy działania napastnika, który trafił na komisariat, nie są znane.

Szef stambulskiej policji powiedział, że mężczyzna ten odsiedział karę więzienia i jest powiązany z organizacjami terrorystycznymi – podała agencja prasowa Dogan, nie precyzując, o jakie organizacje może chodzić. Agencja Reutera przypomina, że w przeszłości ataków na siły bezpieczeństwa w Turcji dokonywali kurdyjscy rebelianci, nacjonaliści, islamiści i grupy lewicowe.

Erdogan, który był premierem w latach 2003-14, został wybrany na prezydenta w pierwszej turze głosowania w sierpniu ub.r. mimo bezprecedensowego skandalu korupcyjnego, w który zamieszany był szef państwa i jego świta. Przez swych przeciwników prezydent oskarżany jest o autorytaryzm.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl