fot. twitter.com/PolskiSenat

Ustawy dot. lotów i jawności majątku najważniejszych osób w państwie na dzisiejszym posiedzeniu Senatu

Loty najważniejszych osób w państwie, jawność majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych, a także obowiązek przyłączania się do sieci ciepłowniczej – to główne kwestie, którymi będzie zajmował się Senat na rozpoczynającym się dziś – ostatnim w tej kadencji – posiedzeniu.

Ustawa o lotach najważniejszych osób w państwie zakłada, że każdy lot Prezydenta RP będzie lotem „wykonywanym w misji oficjalnej”. W lotach prezydentowi będą mogli towarzyszyć członkowie rodziny oraz inne zaproszone przez niego osoby. Natomiast lotem w misji oficjalnej Premiera RP oraz marszałków Sejmu i Senatu, będzie tylko lot „odbywany w celu realizacji zadań bezpośrednio związanych z pełnioną funkcją”.

Ustawa precyzuje listę osób, które mogą towarzyszyć najważniejszym osobom w państwie podczas lotu. Są to członkowie delegacji – zaproszeni posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz publicznych oraz eksperci; osoby zapewniające obsługę techniczną, medyczną lub organizacyjną; a także dziennikarze.

W porządku obrad Senatu jest także ustawa ws. jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych. Zakłada ona, że premier, ministrowie, posłowie, senatorowie, europosłowie, prezesi Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego będą mieli obowiązek ujawnić majątek odrębny swych małżonków i dzieci.

Senatorowie zajmą się też nowelą Prawa ochrony środowiska, która wprowadza kary za sprzedaż tzw. kopciuchów; wprowadza także zakaz sprowadzania do Polski kotłów niespełniających ekologicznych norm i konieczność przyłączania się do sieci ciepłowniczej.

W porządku obrad jest również nowelizacja Prawa wodnego, która pozwoli Wodom Polskim przejąć uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa nad śródlądowymi drogami wodnymi o szczególnym znaczeniu transportowym.

Planowane pierwotnie na trzy dni posiedzenie Senatu, zostanie przerwane wcześniej. Ma to związek z przerwą obrad Sejmu, która potrwa do 15 października – czyli dwa dni po wyborach parlamentarnych. 

TV Trwam

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl