Ustawa dot. trzynastej emerytury uchwalona przez parlament

Parlament przyjął ustawę w sprawie tzw. trzynastej emerytury. Dzięki przepisom świadczenie będzie wypłacane co roku. W 2020 roku to 1200 zł brutto.

Wprowadzenie na stałe trzynastej emerytury to realizacja zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, która padała podczas expose.

Poseł PiS-u Teresa Wargocka podkreślała podczas prac nad ustawą w Sejmie, że jest to dalsze wsparcie dla grupy osób, która skończyła aktywność zawodową.

– Bardzo duży nacisk położyliśmy na kwestię najniższych emerytur, aby prowadzić taką politykę, by siła nabywcza najniższych świadczeń nie malała. W ciągu poprzednich lat udało nam się podnieść najniższą emeryturę o 25 proc. Ona od 1 marca 2020 roku będzie wynosiła 1200 złotych, ale mamy też bardzo dobre rozwiązania odnośnie corocznej waloryzacji – wskazała Teresa Wargocka.  

Opozycja podczas prac nad projektem w sprawie trzynastek proponowała między innymi ustanowienie progu, do którego byłyby przyznawane.

Pierwszy raz świadczenie wypłacono w ubiegłym roku. W 2020 roku środki trafią do prawie dziesięciu milionów osób. Na ten cel rząd wyda blisko 12 mld zł.

W 2021 roku rząd planuje także wypłatę czternastej emerytury.

 

RIRM

drukuj