fot. flickr.com

USA złoży lepszą ofertę ws. stałej obecności swoich wojsk w Polsce?

USA mają złożyć Polsce lepszą ofertę związaną z obecnością stałych baz amerykańskich wojsk. Ma to być nagroda za narażenie się Iranowi i Chinom – informuje dziennik „Rzeczpospolita”, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Stany Zjednoczone mają poprawiać ofertę wzmocnienia obecności wojskowej w naszym kraju. Prasa informuje, że wspomni o tym w Warszawie wiceprezydent USA Mike Pence. Okazją do tego będzie konferencja bliskowschodnia.

Szef MON Mariusz Błaszczak prowadzi rozmowy z pentagonem w sprawie tzw. Fort Trump.

Nie rozmawiamy „czy”, ale „jak” doprowadzimy do osiągnięcia wspólnego sukcesu – wskazał szef MON.

Relacje z USA są bardzo dobre. Myślę, że najlepsze w historii. Zależy nam na tym, by Polska była bezpieczna. Sojusz z USA właśnie do tego prowadzi. Nie łączyłbym jednego z drugim. To, że współorganizujemy konferencję nt. pokoju na Bliskim Wschodzie, to jest niewątpliwie osiągnięcie Polski. Świadczy to o rosnącej pozycji Polski na arenie międzynarodowej – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Minister obrony przyznał także, że z wiceprezydentem USA Mikiem Pence’em będzie rozmawiać o zacieśnianiu relacji między Polską a USA. Przypomniał w tym kontekście, że jutro podpisze umowę na zakup dywizjonu samobieżnej artylerii rakietowej HIMARS. Cena za 20 wyrzutni z amunicją, kupowanych w ramach programu Homar, to 414 mln dolarów.

RIRM

drukuj