fot. PAP/EPA

USA zainwestują ok. 214 mln dolarów na bazy lotnicze w Europie

Stany Zjednoczone przeznaczą ponad 200 mln dolarów na bazy lotnicze w Europie. Większość środków zostanie zainwestowana w bazy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ustawa o budżecie ministerstwa obrony USA na rok 2018 przewiduje przeznaczenie ok. 214 mln dolarów na naprawę i rozbudowę struktur i instalacji na terenie baz lotniczych w Europie. Chodzi m.in. o takie kraje jak: Rumunia, Łotwa czy Estonia. Zwiększenie gotowości bojowej sił USA i sojuszników w regionie ma na celu działania odstraszające wobec Rosji. Nieplanowane jest jednak wysłanie do tych baz amerykańskich żołnierzy lub lotników.

– To świadczy o tym, że polityka Donalda Trumpa, niegdyś określana mianem prorosyjskiej, w ogóle tak nie wygląda. Tutaj jest bardzo mocne zaznaczanie, gdzie są te wpływy oraz zaznaczanie, że jeśli dogada się z Rosją, to na warunkach bardziej amerykańskich, a nie na zasadzie polityki i ustępstw, które były charakterystyczne dla Baraka Obamy i tamtej ekipy – mówi prof. Mieczysław Ryba.

Rosja i USA cały czas będą rywalizować o wpływy w Europie.

– Federacja Rosyjska od lat usiłuje wzmocnić swoją pozycję w Europie Zachodniej. Owszem, USA będą wydawać coraz większe środki na wzmocnienie swojej ekspozycji militarnej, natomiast Rosja nie zaprzestanie swoich działań z tym, że będą to przede wszystkim działania o charakterze ekonomicznym – mówi politolog dr Grzegorz Tokarz.

Europa jest terenem geopolitycznej rozgrywki wielkich mocarstw.

TV Trwam News/RIRM

drukuj