fot. wikipedia.org

USA: wyciekły tajne dokumenty

Z Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA wyciekły tajne dokumenty. Służby zatrzymały już podejrzaną. To 25-letnia pracownica administracji federalnej.

25–letnia Reality Winner pracowała w jednej z instytucji rządowych. Posiadała certyfikat bezpieczeństwa, a więc miała dostęp do niejawnych materiałów.

Kobiecie postawiono już zarzuty karne. Oskarżona jest o wyniesienie tajnych informacji i przekazanie ich portalowi informacyjnemu. Administracja rządowa o wycieku informacji zdała sobie sprawę dopiero, gdy portal poprosił przedstawicieli rządu federalnego o komentarz w sprawie informacji zawartych w dokumentach. Raporty wywiadowcze zawierały informacje, które mogłyby zostać użyte przez inne kraje, by zaszkodzić Stanom Zjednoczonym.

Jak przyznała zatrzymana, była świadoma swoich czynów. W tajnych dokumentach opisano próby włamania się rosyjskich hakerów do systemów obsługujących głosowania w wyborach prezydenckich w 2016 r. Mieli oni między innymi podjąć próby cyberataku na co najmniej jednego dostawcę oprogramowania używanego do głosowania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj