fot. PAP/EPA

USA: wieloletni dyplomata N. Burns nominowany na ambasadora w Chinach

Wieloletni emerytowany dyplomata i były szef misji USA przy NATO Nicholas Burns został nominowany w piątek  przez prezydenta Joe Bidena na stanowisko ambasadora USA w Chińskiej Republice Ludowej. To pierwszy od dawna zawodowy dyplomata, ktory obejmie to stanowisko.

Nicholas Burns był w przeszłości m.in. ambasadorem przy NATO oraz za prezydentury George’a W. Busha podsekretarzem stanu ds. politycznych, tj. trzecim najwyższym rangą dyplomatą USA.

Mimo że nie jest specjalistą od Chin, w ostatnich latach prowadził dialog z chińskimi osobistościami oficjalnymi jako szef think tanku Aspen Strategy Group. Po odejściu ze służby zagranicznej został też wykładowcą Uniwersytetu Harvarda. Podczas kampanii wyborczej 2020 r. był jednym z doradców Joe Bidena ds. zagranicznych.

Nicholas Burns będzie pierwszym od dekad zawodowym dyplomatą na stanowisku szefa misji w Pekinie. Wcześniej stanowisko to obejmowali byli politycy.

Oprócz Nicholasa Burnsa, Joe Biden nominował dwóch innych kandydatów na stanowiska dyplomatyczne: Rahma Emmanuela na ambasadora w Japonii oraz Michaela Battle’a w Tanzanii. Michael Battle to zawodowy dyplomata, podczas gdy Rahma Emmanuel  to weteran Partii Demokratycznej, który był m.in. szefem personelu Białego Domu za kadencji Baracka Obamy oraz burmistrzem Chicago.

Nominacje muszą być jeszcze zatwierdzone przez Senat.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl