fot. PAP/EPA

USA: W Teksasie odbędzie się dziś pogrzeb George’a Busha

W Teksasie odbędzie się dziś pogrzeb George’a Busha seniora. Były prezydent USA zostanie pochowany na terenie prezydenckiej biblioteki swojego imienia w College Station. Spocznie obok swojej żony Barbary i córki Robin.

Trumna z ciałem Busha zostanie przetransportowana z Houston, gdzie wystawiono ją na widok publiczny w kościele episkopalnym św. Marcina. Wcześniej w Waszyngtonie odbywały się uroczystości pogrzebowe z udziałem bliskich zmarłego oraz prezydenta USA Donalda Trumpa, jego małżonki i przedstawicieli innych państw, w tym polskiego prezydenta.

W rozmowie z dziennikarzami Andrzej Duda podkreślił, że George Bush senior kontynuował politykę, która doprowadziła do wielkiego przełomu w Europie i trzeba mu za to podziękować. Polski prezydent zaznaczył też, że jego udział w uroczystościach ma charakter państwowy, ale ma też wymiar osobisty.

– Doskonale pamiętam 1987 rok, kiedy chodziłem jeszcze do szkoły podstawowej, do ósmej klasy, kiedy pojawiła się wiadomość o tym, że do Polski przyjedzie wiceprezydent USA. Poszedłem wtedy na Rynek Krakowski. Było tam takie spontaniczne zgromadzenie. Pan prezydent przyjechał, zatrzymał się na chwilę przy restauracji „U Wierzynka”, wyszedł na próg samochodu i powiedział do nas spontanicznie kilka słów – zupełnie spontanicznie. To był powiew wyjątkowej wolności. Ja wtedy po raz pierwszy poczułem, że w Polsce może być inaczej. Dlatego mam tak wielki sentyment do prezydenta – wskazał Andrzej Duda.

Z Polski na uroczystości pogrzebowe George’a Busha seniora udał się też Lech Wałęsa. Były polski prezydent poleciał tam wspólnie z Andrzejem Dudą.

George Bush senior był  41. prezydentem USA. Urząd ten sprawował w latach 1989-1993. Wcześniej był też wiceprezydentem w administracji Ronalda Reagana. Były amerykański przywódca zmarł w ubiegły piątek. Miał 94 lata.

RIRM

drukuj