USA: W Kongresie rozpoczął się drugi dzień publicznych przesłuchań ws. impeachmentu

Komisje Izby Reprezentantów USA, kontrolowanej przez Demokratów, rozpoczęły drugą rundę publicznych przesłuchań w ramach dochodzenia ws. ewentualnego impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. W piątek zeznaje m.in. była ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch.

Przesłuchania w Kongresie, które transmitowane są przez media, otworzył szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Adam Schiff, Demokrata, który powiedział, że pytaniem, na które należy znaleźć odpowiedź jest, dlaczego prezydent „chciał odwołać” ambasador Yovanovitch i podkreślił, że została ona „oczerniona i odsunięta” przez Trumpa.

W trakcje jej przesłuchania prezydent napisał na Twitterze: „Gdziekolwiek udała się Yovanovitch działo się źle. Zaczęła w Somalii i jak to poszło? Potem szybko przewijamy do Ukrainy, gdzie nowy ukraiński prezydent mówił o niej źle w mojej drugiej rozmowie telefonicznej z nim. Absolutnym prawem Prezydenta USA jest mianowanie ambasadorów”.

Marie Yovanovitch zeznała w Izbie Reprezentantów, że ataki Trumpa „są bardzo zastraszające”.

Adam Schiff powiedział dziennikarzom, że „zobaczył zastraszanie świadka w czasie rzeczywistym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych”, gdy Trump tweetował podczas przesłuchania.

Zeznając wcześniej za zamkniętymi drzwiami, była ambasador powiedziała 11 października w Izbie Reprezentantów, że Trump wywierał presję na Departament Stanu, aby odwołał ją ze stanowiska w Kijowie. Oceniła, że zależało mu na tym, ponieważ jej antykorupcyjne działania na Ukrainie sprawiły, że osoby współpracujące z osobistym prawnikiem prezydenta Rudym Giulianim „czuły się finansowo zagrożone”.

Do zwolnienia Yovanovitch miał namawiać Trumpa przez wiele miesięcy Giuliani, który oskarżył ją o to, że prywatnie źle wypowiada się o prezydencie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl