PAP/EPA

USA: Szef komisji Kongresu oskarżył D. Trumpa o złamanie przysięgi

Donald Trump złamał przysięgę prezydencką i postawił siebie ponad państwem – ocenił w poniedziałek szef komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA Jerrold Nadler podczas przesłuchania w sprawie afery ukraińskiej i ewentualnego impeachmentu.

To właśnie w gestii kontrolowanej przez Demokratów komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów leży sformułowanie artykułów impeachmentu. O tym, że należy podjąć taki krok, zdecydowała Nancy Pelosi, przewodnicząca niższej izby amerykańskiego parlamentu. Oczekuje się, że nastąpi to jeszcze w tym tygodniu.

„Dowody wskazują, że Donald Trump, prezydent USA, postawił siebie ponad państwem. Złamał najbardziej podstawowe obowiązki wobec narodu. Złamał swoją przysięgę” – powiedział Nadler na początku poniedziałkowego przesłuchania.

Prezydenta bronią Republikanie, którzy w komisji są mniejszością.

„Nie mamy zbrodni, nie mamy niczego, do czego się można przyczepić i nikt nie rozumie, co naprawdę chce zrobić większość (Partia Demokratyczna) poza upewnieniem się, że prezydent – jeśli zostanie usunięty z urzędu – nie będzie mógł wygrać wyborów w przyszłym roku” – powiedział kongresmen Doug Collins.

Prowadzone w Izbie Reprezentantów śledztwo ma ustalić, czy istnieją podstawy do odsunięcia prezydenta od władzy.

W centrum debaty na temat impeachmentu znajduje się afera ukraińska i to głównie jej prawdopodobnie dotyczyć będą artykuły impeachmentu. Demokraci i Republikanie spierają się m.in., czy Trump nadużył swojego urzędu przez wywieranie na władze w Kijowie presji i czy osłabił przez swoje działania bezpieczeństwo USA.

Według sygnalisty z CIA oraz kilku przesłuchanych świadków, prezydent USA miał naciskać na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w sprawie wszczęcia na Ukrainie dwóch śledztw, wymierzonych w jego politycznych rywali z Partii Demokratycznej.

Donald Trump utrzymuje, że jest niewinny, a śledztwo Izby Reprezentantów uznaje za upolitycznione. Przedstawicielom Białego Domu przysługuje prawo udziału w przesłuchaniach komisji sprawiedliwości, ale nie zdecydowali się z niego skorzystać.

Aby postawić prezydenta przed sądem Kongresu, zarzuty opracowane i przyjęte przez komisję sprawiedliwości muszą zostać zatwierdzone zwykłą większością głosów podczas głosowania całej Izby Reprezentantów. Najprawdopodobniej dojdzie do niego jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl