fot. PAP/EPA

USA: Rozmowy D. Trump – S. Abe w Białym Domu

Prezydent USA Donald Trump, podejmujac w piątek premiera Japonii Shinzo Abego w Białym Domu, wyraził optymizm co do szans zawarcia „dobrego i długookresowego” porozumienia handlowego z Japonią, mimo utrzymujących się spraw spornych.

Jak informuje agencja Associated Press rozbieżności dotyczą ceł nakładanych przez oba państwa na towary drugiej strony. Amerykanie ponadto są niezadowoleni z utrzymującej się wciąż nierównowagi w wymianie handlowej na korzyść Japonii.

Podczas rozmów w Gabinecie Owalnym Donald Trump ubolewał, że Tokio wciąż nakłada wysokie cła na importowane z USA towary rolne a Abe wyrażał niezadowolenie z ceł nakładanych przez Amerykanów na japońskie samochody.

Donald Trump jest jednak optymistą co do szans zawarcia porozumienia.

„W ostatecznym rozrachunku mamy szanse zawarcia dobrego i i długookresowego porozumienia handlowego z Japonią” – powiedział dziennikarzom.

Dodał, że „może to nastąpić szybko”, być może już przed planowaną na maj jego wizytą w Japonii, bowiem rokowania posuwają się stale naprzód.

Innym tematem rozmów była – jak informuje AP – sytuacja Półwyspie Koreańskim, a zwłaszcza program zbrojeń nuklearnych Korei Północnej.

AP zauważa, że premier Japonii jest jednym z nielicznych przywódców światowych, który nawiązał dobre osobiste relacje z obecnym prezydentem USA.

Podkreśla je fakt, iż Abe i jego żona Akie spotkali się w piątek wieczorem z Trumpem i jego żoną Melanią na prywatnej kolacji w Białym Domu z okazji 49 rocznicy urodzin Pierwszej Damy. W sobotę Trump i Abe mają razem grać w golfa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl