By Sebastiano del Piombo - This file was donated to Wikimedia Commons as part of a project by the Metropolitan Museum of Art. See the Image and Data Resources Open Access Policy, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27554267

USA: obalono pomnik Krzysztofa Kolumba w Baltimore

Uczestnicy protestu przeciwko rasizmowi obalili w nocy z soboty na niedzielę pomnik Krzysztofa Kolumba w Baltimore w stanie Maryland, na wschodnim wybrzeżu USA – poinformowała agencja Associated Press.

Według doniesień prasowych demonstranci użyli lin do przewrócenia pomnika, który następnie wrzucili do kanału w pobliżu miejscowego portu.

Na fali protestów przeciwko rasizmowi i brutalności policji obalane są pomniki niektórych postaci z amerykańskiej historii, a także Krzysztofa Kolumba. Według protestujących włoski podróżnik, odkrywca i kolonizator jest odpowiedzialny za ludobójstwo i wyzyskiwanie rdzennych mieszkańców obu Ameryk.

Wcześniej demonstranci obalili lub zdewastowali pomniki Kolumba m.in. w Miami na Florydzie, Richmond w Wirginii i Bostonie w Massachusetts.

Posąg Krzysztofa Kolumba w Baltimore został odsłonięty w 1984 roku.

Podczas sobotnich uroczystości Dnia Niepodległości w Białym Domu prezydent USA Donald Trump ponownie potępił obalanie pomników na fali ostatnich antyrasistowskich protestów.

„Nie pozwolimy na to, by wściekły tłum obalał nasze pomniki i wymazywał naszą historię” – ostrzegł amerykański prezydent.

PAP

drukuj