fot. PAP/EPA

USA: Koniec tymczasowego statusu ochronnego dla 262 tys. Salwadorczyków

Administracja rządząca anuluje tymczasowy status ochronny dla ponad 262 tys. Salwadorczyków. Status ten przyznano im po trzęsieniach ziemi w Salwadorze i umożliwiał on legalny pobyt i pracę w USA – podał w poniedziałek przedstawiciel administracji.

Obywatele Salwadoru przebywają w Stanach Zjednoczonych od 16 lat i będą mieli 18 miesięcy na powrót do swojego kraju, podało ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego (DHS).

W komunikacie DHS poinformowano także, że minister ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Kirstjen Nielsen konsultowała tę decyzję z ministrem spraw zagranicznych Salwadoru, ich ambasadorem w USA oraz prezydentem Salwadoru Sanchezem Cerenem.

Przedstawiciele administracji prezydenta USA Donalda Trumpa poinformowali, że jedynym kryterium, którym administracja rządowa powinna się kierować, jest pierwotna przyczyna przyznania statusu – czyli czy zniszczenia powstałe w wyniku trzęsienia ziemi nadal istnieją. Minister zadecydowała, że wystarczająca ilość zniszczeń została w ciągu ostatnich 17 lat naprawiona i w związku z tym status ochronny powinien zostać zakończony” – pisze DHS.

Resort przyznał tymczasowy status ochronny (temporary protected status – TPS) mieszkańcom Salwadoru po dwóch trzęsieniach ziemi, które zdewastowały Amerykę Centralną w 2001 roku. TPS zapewnia tymczasowe prawo do legalnego pobytu i pracy w Stanach Zjednoczonych osobom, które przybyły do USA ze względu na sytuację w swojej ojczyźnie, na przykład konflikt zbrojny czy skutki katastrof naturalnych.

Byli prezydenci USA George W. Bush i Barack Obama wielokrotnie wydłużali obowiązywanie TPS, po raz ostatni w 2016 roku. Obama argumentował swoją ostatnią decyzję w tej sprawie suszą, biedą i powszechną tam przemocą gangów. W ostatnich dwóch latach przesiedlono z powrotem około 39 tys. Salwadorczyków.

W grudniu ubiegłego roku przedstawiciele administracji zapowiadali podjęcie kroków w sprawie programu TPS dla obywateli Syrii i Salwadoru.

Salwadorczycy stanowili największą grupę beneficjentów TPS. W czerwcu br. rządzący podejmą decyzję, co do statusu 57 tys. mieszkańców Hondurasu, którzy przybyli do USA po huraganie, jaki zdewastował Amerykę Centralną w 1998 roku.

 

PAP/RIRM

drukuj