fot. twitter.com

USA: ISIS używało internetu do finansowania terrorystów

Tak zwane Państwo Islamskie używało internetowego serwisu aukcyjnego eBay i cyfrowego portfela PayPal do finansowania działalności poinformowały dziś amerykańskie media, powołując się na dokumenty FBI.

Jak wykazało dochodzenie FBI, globalna sieć tzw. Państwa Islamskiego wykorzystując serwisy eBay i serwis płatniczy PayPal (do roku 2015 należący do eBay) operowała w wielu państwach, w tym w Wielkiej Brytanii i w Bangladeszu.

Pomysłodawcą i szefem tej skomplikowanej sieci finansowej – wykorzystującej anonimowość i globalny charakter internetu do ukrycia pochodzenia i przeznaczenia funduszy ISIS – był informatyk Siful Sujan, członek wewnętrznego kręgu dowodzenia ISIS.

Urodzony w Bangladeszu i wykształcony w Wielkiej Brytanii 31-letni Siful Sujan został zgładzony w Syrii w wyniku ataku amerykańskiego drona w grudniu 2015 roku.

Amerykańskim ogniwem internetowej siatki finansowej tzw. Państwa Islamskiego, którą stworzył Sujan, był – jak utrzymują prokuratorzy federalni w niedawno ujawnionym akcie oskarżenia – urodzony w Egipcie obywatel amerykański Mohamed Elshinawy.

Prowadził on na eBay fikcyjną sprzedaż drukarek komputerowych, aby ukryć rzeczywiste źródło pochodzenia pieniędzy, które otrzymywał od ISIS.

32-letni obecnie Mohamed Elshinawy po długiej obserwacji jego działalności przez agentów FBI został zatrzymany w stanie Maryland w roku 2015 pod zarzutem współpracy z organizacją terrorystyczną i wspierania terroryzmu – poinformował jako pierwszy dziennik „Wall Street Journal”, powołując się na niedawno ujawniony akt oskarżenia. Mohamed Elshinawy, który utrzymuje, że jest niewinny, obecnie przebywa w federalnym areszcie śledczym pod Baltimore.

Z aktu oskarżenia Mohameda Elshinawy’ego – jak twierdzi „Wall Street Journal” – „można wywnioskować, że wiele innych osób związanych z siecią finansową ISIS w wyniku tego dochodzenia FBI zostało zatrzymanych w Wielkiej Brytanii i w Bangladeszu”.

Mohamed Elshinawy, który złożył przysięgę wierności ISIS, podczas przesłuchania zeznał, że pieniądze, jakie otrzymywał za fikcyjne transakcje na eBay za pośrednictwem PayPal, zgodnie z instrukcjami jego mocodawców z ISIS „miały być przeznaczone na potrzeby operacyjne w Stanach Zjednoczonych” – prawdopodobnie na dokonanie ataku terrorystycznego.

Stosowanie przez terrorystów takich niekonwencjonalnych metod jak przesyłanie i „pranie pieniędzy” na działalność terrorystyczną w Internecie powoduje, że „walka z finansowaniem międzynarodowego terroryzmu przypomina szukanie igły w stogu siana” – powiedział anonimowo cytowany na łamach dziennika „WSJ” były urzędnik specjalnego wydziału ministerstwa finansów zajmującego się tropieniem podejrzanych transakcji finansowych w globalnym systemie finansowym.

PAP/RIRM

drukuj