W całym kraju możliwe opady deszczu

Jak informuje IMGW, Europa zachodnia, środkowa oraz częściowo wschodnia znajdzie się w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będą niże z frontami atmosferycznymi.

Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem nad południową Szwecją. Od zachodu zaznaczy się wpływ klina Wyżu Azorskiego a wschód kraju znajdzie się w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego, związanego z niżem znad południowej Szwecji. Nad wschodnią Polskę napływać będzie gorące powietrze zwrotnikowe a od zachodu, za frontem, chłodniejsze, polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa i będzie rosnąć.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, we wschodniej połowie kraju początkowo małe i umiarkowane. Przelotne opady deszczu. We wschodniej połowie kraju burze, miejscami z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 18 st. na północnym zachodzie, około 25 st. w centrum do 33 st. na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich. Na północnym wschodzie wiatr słaby, zmienny. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 90 km/h, z kierunków zmieniających się.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami na południu kraju małe. Miejscami słabe opady deszczu, na krańcach wschodnich początkowo zanikające burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz na południowym wschodzie do 30 mm. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od 13 st. do 17 st., w rejonach podgórskich od 11 st. do 13 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 75 km/h, z kierunków zmieniających się.

PAP/RIRM

drukuj