USA i Kanada: Marsze przeciw terroryzmowi

W niedzielę, tak jak w Paryżu, w wielu miastach USA i Kanady zorganizowane będą marsze przeciw terroryzmowi i na znak solidarności z francuskim tygodnikiem satyrycznym „Charlie Hebdo”, który stał się celem ataku i gdzie zginęło 12 osób.

Marsze w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Ottawie, Montrealu i Vancouver mają być też gestem solidarności wobec tych, którzy wezmą udział w podobnej manifestacji w Paryżu.

Jak podała ambasada Francji w Waszyngtonie w marszu mogą uczestniczyć wszyscy, którzy „chcą dołączyć do hołdu składanego ofiarom (zamachu) i bronić wolności”.

Te ciche manifestacje przeciw terroryzmowi i przemocy rozpoczną się w Nowym Jorku i Waszyngtonie wczesnym popołudniem; w stolicy USA w marszu weźmie udział ambasador Francji Gerard Araud.

W Montrealu marsz „solidarności z tymi, którzy manifestować będą w niedzielę w Paryżu” rozpocznie się przed południem – powiedziała agencji AFP Severine Boitier, jednak z animatorek grupy, która przybrała nazwę „Kolektyw Charlie Hebdo”.

W niedzielnym w marszu w Paryżu udział zapowiedzieli, między innymi, szefowie rządów Hiszpanii – Mariano Rajoy, Włoch – Matteo Renzi i Wielkiej Brytanii – David Cameron, a także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Wielki marsz jest organizowany w niedzielę w Paryżu na apel niemal wszystkich przywódców politycznych, związkowych i religijnych. Podobne zgromadzenia przewidziano też w innych dużych miastach Francji.

PAP

drukuj