fot. PAP/EPA

USA: Donald Trump ogłosił odejście sekretarza ds.energetyki Ricka Perry’ego

Prezydent Donald Trump ogłosił odejście sekretarza ds. energetyki Jamesa Richarda „Ricka” Perry’ego informując, że znalazł już jego następcę. Nie podał przyczyn dymisji, którą obserwatorzy wiążą z tzw. aferą ukraińską.

„Rick wykonał fantastyczną robotę w resorcie energetyki, ale czas biegnie, trzy lata to długo” – powiedział Trump podczas wizyty w Teksasie.

„Mamy już jego następcę, w najbliższym czasie ogłoszę kim on jest” – dodał.

Wcześniej Perry, który był długoletnim gubernatorem Teksasu a w roku 2016 był jednym z rywali Trumpa w walce nominację prezydencką z ramienia Partii Republikańskiej, miął poinformować prezydenta, że zamierza ustąpić ze stanowiska.

Reuter zauważa jednak, że jeszcze na początku bieżącego tygodnia Perry zaprzeczał doniesieniom mediów, iż zamierza ustąpić.

Trump ogłosił odejście Perry’ego na dzień przed terminem wyznaczonym przez demokratów w Izbie Reprezentantów dostarczenia im dokumentów wiążących się z tzw. aferą ukraińską. Wcześniej p.o. szefa personelu Białego Domu Mick Mulvaney ujawnił, że prezydent polecił Perry’emu aby współpracował w kwestii polityki wobec Ukrainy z jego osobistym prawnikiem Rudym Giulianim.

Polityka Trumpa wobec Ukrainy jest w samym centrum dochodzenia demokratycznych kongresmenów, którego celem jest postawienie prezydenta w stan oskarżenia (impeachmentu) i w konsekwencji odsunięcia go od władzy.

Podstawą tego dochodzenia jest rozmowa telefoniczna prezydenta Trumpa z 25 lipca br. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. Donald Trump miał wówczas wywierać na ukraińskiego prezydenta naciski aby szukał „haków” na syna byłego demokratycznego wiceprezydenta, Joe Bidena, najpoważniejszego rywala Donalda Trumpa w walce o Biały Dom w przyszłorocznych wyborach. Syn Bidena, Hunter, zasiadał w radzie nadzorczej jednej z ukraińskich spółek gazowych.

Zdaniem przeciwników Donalda Trumpa, Giuliani, który nie jest funkcjonariuszem rządowym, prowadził „równoległą” politykę wobec Ukrainy.

Mulvaney powiedział, że Trump wstrzymał pomoc militarną dla Ukrainy powołując się na „korupcję wśród demokratów”, ale również dlatego, że niepokoiła go skala korupcji na Ukrainie.

PAP

drukuj