fot. PAP/EPA

FBI: Sprawca strzelaniny w Indianapolis cierpiał na zaburzenia psychiczne

19-letni Brandon Scott Hole, który zastrzelił w czwartek w nocy w siedzibie FedEx w Indianapolis osiem osób, cierpiał na zaburzenia psychiczne – poinformowało w piątek Federalne Biuro Śledcze.

Hole był w 2020 roku przesłuchiwany przez agentów FBI po tym, jak jego matka zadzwoniła na policję, aby powiedzieć, że jej syn może popełnić „samobójstwo z rąk policjanta”. Tłumaczy się to jako postępowanie zmierzające do poważnego uszkodzenia swego ciała lub zgonu poprzez sprowokowanie organów ścigania do użycia śmiercionośnej siły.

W marcu przed rokiem policja w Indianapolis (w stanie Indiana) umieściła Hole’go w tymczasowym areszcie psychiatrycznym. Z jego domu skonfiskowała strzelbę. Jak poinformował agent specjalny FBI w Indianapolis, Paul Keenan, w kwietniu minionego roku Hole był przesłuchiwany przez jego biuro.

„Nie stwierdzono żadnej rasowo motywowanej ideologii brutalnego ekstremizmu i żadnego naruszenia prawa karnego, ale strzelby podejrzanemu nie zwrócono” – wyjaśnił cytowany przez agencję Reuters Keenan.

Zastępca szefa policji w Indianapolis, Craig McCartt, mówił w piątek, że napastnik, który był zatrudniony przez FedEx jesienią 2020 roku, został znaleziony martwy, najpewniej popełnił samobójstwo.

Pytany, co zabójcę sprowadziło z powrotem do obiektu w czwartek w nocy, odpowiedział, że „chciałby móc odpowiedzieć na to pytanie”.

„Nie było żadnej konfrontacji z nikim, kto tam był. (…) Nie było żadnych zakłóceń, nie było żadnej kłótni. On po prostu zaczął na chybił trafił strzelać” – tłumaczył McCartt.

Dodał, że masakra miała miejsce w ciągu kilku minut, a w obiekcie było co najmniej 100 osób.

Wielu pracowników kończyło zmianę, przychodziło na nową lub miało przerwę na posiłek. Kilka osób zostało rannych, w tym pięć trafiło do szpitala.

McCartt powiedział, że śledczy przeszukali w piątek dom w Indianapolis, gdzie mieszkał Hole. Zebrali materiały dowodowe, m.in. komputery stacjonarne i inny sprzęt elektroniczny.

Według policji ofiary śmiertelne strzelaniny to osoby w wieku od 19 do 74 lat. Wśród zabitych jest czworo sikhów, których religia wywodzi się z regionu Pendżab na subkontynencie indyjskim. Funkcjonariusze organów ścigania nie ustalili jeszcze, czy powodem zabójstw była nienawiść rasowa lub etniczna.

Według Gurindera Singha Khalsy, biznesmena i lidera lokalnej społeczności, większość pracowników w siedzibie FedEx stanowią sikhowie. W Indianie mieszka ich ponad osiem tysięcy.

Koalicja Sikhów z siedzibą w Nowym Jorku, uznająca się za największą w USA organizację tej społeczności ds. praw obywatelskich, stwierdziła, że oczekuje od władz przeprowadzenia pełnego dochodzenia, w tym zbadania, czy uprzedzenie nie było czynnikiem wiodącym do masakry.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl