USA: Donald Trump „odchudza” biurokrację i wypowiada wojnę marnotrawstwu

W wydanym dziś rozporządzeniu wykonawczym prezydent USA Donald Trump polecił wszystkim resortom i agencjom rządu federalnego dokonanie dokładnego przeglądu wykonywanych zadań, aby móc zredukować biurokrację i ustalić „gdzie są marnowane pieniądze”.

Rozporządzenie – jak zaznaczył prezydent Trump – „ma na celu poprawę efektywności działań rządu federalnego. Chodzi o wykluczenie sytuacji, gdy różne resorty powielają te same zadania, a także o rozwiązanie niepotrzebnych agencji, odejście od archaicznych metod zarządzania i likwidację przerostów kadrowych”.

„Rozpoczynamy spóźniony proces restrukturyzacji resortów i agencji” – powiedział Trump po podpisaniu rozporządzania, które jest kolejnym krokiem mającym uczynić z administracji federalnej strukturę „skuteczną, oszczędną i odpowiedzialną wobec społeczeństwa”.

Rozporządzenie przewiduje nie tylko radykalną redukcję etatów, ale również ograniczenie liczby regulacji określających ramy i zasady działalności rządu federalnego.

„Miliardy i miliardy dolarów są marnowane na poczynania nie przynoszące żadnych efektów” – zaznaczył prezydent.

Podczas kampanii wyborczej Donald Trump obiecał swoim zwolennikom „osuszenie (waszyngtońskiego – PAP) bagna”. Podpisanie rozporządzenia o reorganizacji struktur władzy wykonawczej ma na celu wywiązanie się z tej obietnicy, ale wiąże się też z programem cięć budżetowych. Trump zamierza zaprezentować w czwartek projekt budżetu rządu federalnego na kolejny rok. Rok budżetowy 2018 r. rozpocznie się w USA 1 października bieżącego roku.

PAP/RIRM

drukuj