Irańskie MSZ: Amerykanie z irańskimi wizami będą wpuszczani do kraju

Obywatele USA, którzy uzyskali już irańskie wizy, będą wpuszczani do Iranu – oświadczył w niedzielę szef MSZ Mohammad Dżawad Zarif. Władze Iranu zapowiedziały wcześniej, że odpowiedzą na dekret USA o zakazie wjazdu dla obywateli kilku krajów muzułmańskich.

W przeciwieństwie do (decyzji) USA nasza decyzja nie działa wstecz. Wszystkie osoby z ważną irańską wizą będą mile widziane (w Iranie)” – napisał Zarif na Twitterze.

W sobotę irańskie MSZ ogłosiło, że zakaże obywatelom USA wjazdu do kraju w ramach kroków odwetowych po podpisaniu przez prezydenta Donalda Trumpa dekretu zakazującego przyznawania wiz obywatelom Iranu i sześciu innych zamieszkanych głównie przez muzułmanów krajów. Ograniczenia dotyczące podróży muzułmanów do USA resort nazwał „otwartą zniewagą wobec świata muzułmańskiego oraz Irańczyków w szczególności”.

Irański prezydent Hasan Rowhani oświadczył, że nie czas na budowanie murów między narodami i skrytykował kroki zmierzające do anulowania światowych porozumień handlowych.

Media zwracają uwagę, że amerykański zakaz praktycznie uniemożliwi krewnym Amerykanów irańskiego pochodzenia, których liczbę w USA szacuje się na około miliona, przyjazd do Stanów Zjednoczonych.

Dekret podpisany w piątek przez Trumpa zawiesza do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a uchodźców z innych krajów – na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, z których krajów uchodźcy stanowią najmniejsze ryzyko.

Dekret przewiduje także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Zakazem objęto obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu.

PAP/RIRM

drukuj