USA: demokrata de Blasio po raz drugi wybrany na burmistrza Nowego Jorku

Należący do Partii Demokratycznej Bill de Blasio wywalczył drugą kadencję we wtorkowych wyborach burmistrza Nowego Jorku, największego miasta USA – wynika ze wstępnych rezultatów, ogłoszonych przez komisję wyborczą.

Na Demokratę zagłosowało ok. 65 proc., a na jego najważniejszą rywalkę, Republikankę Nicole Malliotakis, niecałe 30 proc. wyborców. Dalekie kolejne miejsca zajęło kilku niezależnych kandydatów.

Wynik wyborów to „początek nowej ery” – oświadczył de Blasio podczas wieczoru wyborczego na Brooklynie.

Przemawiając do swoich zwolenników, polityk obiecywał zwiększyć finansowanie żłobków, zapewnić większą dostępność mieszkań w przystępnej cenie, wyposażyć wszystkich policjantów w minikamery montowane na mundurze oraz walczyć o zwiększenie środków na naprawę nowojorskiego metra. Obiecał też bronić praw zamieszkujących miasto imigrantów i mniejszości oraz głośne krytykować działania prezydenta USA Donalda Trumpa.

„Panie prezydencie, nie wygra pan, jeśli będzie pan atakował wartości Nowego Jorku. Jeśli sprzeniewierzy się pan wartościom miasta, z którego pan pochodzi, to miasto będzie walczyć przeciw panu. (…) Będziemy walczyć i wygramy” – mówił de Blasio.

Według mediów Trump, który kiedyś na Twitterze nazwał Demokratę na Twitterze „najgorszym burmistrzem USA”, prezydent także wziął udział w wyborach i oddał głos drogą korespondencyjną.

De Blasio wywalczył drugą kadencję na stanowisku burmistrza Nowego Jorku jako pierwszy Demokrata od 1985 roku, i to mimo że w radzie miejskiej Demokraci przewyższają liczebnie Republikanów w stosunku 6:1.

Jak pisze agencja dpa, de Blasio „nie jest wśród nowojorczyków szczególnie popularny, ale jest akceptowany”. Demokrata, uważany za przedstawiciela lewego skrzydła swojego ugrupowania, cieszy się poparciem licznych sponsorów i związków zawodowych. Wśród obietnic wyborczych, których nie spełnił w poprzedniej kadencji, jest obniżenie liczby bezdomnych i zwiększenie oferty dostępnych cenowo lokali mieszkalnych.

Wybory burmistrza Nowego Jorku odbyły się dokładnie tydzień po zamachu na Manhattanie, gdzie 29-letni mężczyzna z Uzbekistanu staranował furgonetką ludzi na ścieżce rowerowej, zabijając osiem osób i raniąc 11. Istnieją przesłanki wskazujące, że zamachowiec inspirował się tzw. Państwem Islamskim.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl