fot. PAP/EPA

USA: D. Trump podpisał rozporządzenie o ochronie pomników

Prezydent Donald Trump poinformował w piątek na Twitterze, że podpisał rozporządzenie wykonawcze o ochronie pomników, posągów i innych obiektów poświęconych pamięci w miejscach publicznych. Wezwał do aresztowania osób, które dopuściły się ich znieważenia.

„Przypadł mi w udziale zaszczyt podpisania bardzo surowego rozporządzenia wykonawczego o ochronie amerykańskich pomników…i przeciwdziałaniu przestępczym aktom przemocy” – napisał prezydent na Twitterze. Nie ujawnił jednak treści samego rozporządzenia.

Donald Trump w szczególności zaapelował o aresztowanie uczestników protestów, którzy niedawno usiłowali obalić pomnik siódmego prezydenta USA Andrew Jacksona. Znajduje się on w Parku Lafayette’a naprzeciwko Białego Domu.

„Wiele osób już zatrzymanych, wiele innych poszukiwanych za zdewastowanie Własności Federalnej w Parku Lafayette’a. 10 lat więzienia !” – napisał.

Podczas protestów przeciwko brutalności policji, jakie odbyły się w Waszyngtonie, sprofanowano także m. in. pomnik Tadeusza Kościuszki, bohatera narodowego Polski i USA. Pomnik został już oczyszczony.

Prezydent poinformował również na Twitterze, że zrezygnował z planów spędzenia weekendu w swoim Domu w New Jersey i postanowił pozostać w Waszyngtonie „aby przypilnować przestrzegania PRAWA i PORZĄDKU”.

PAP

drukuj