fot. PAP/EPA

Urugwaj: szef ochrony prezydenta zatrzymany za nielegalne wydawanie urugwajskich paszportów Rosjanom

Alejandro Astesiano, szef osobistej ochrony prezydenta Urugwaju, Luisa Lacalle Pou, został zatrzymany w związku z udziałem w procederze korupcyjnym, który polegał na nielegalnym wydawaniu urugwajskich paszportów obywatelom Rosji uciekającym z kraju przed mobilizacją – powiadomiła wtorek agencja Reutera.

Przestępcy powiązani z Alejandro Astesiano fałszowali rosyjskie akty urodzenia, wpisując w dokumentach osób ubiegających się o paszport, że ich rodzice pochodzili z Urugwaju. Szef prezydenckiej ochrony wykorzystywał w tym celu swoje kontakty na wysokich szczeblach władzy w kraju. Na skutek tych działań nowe paszporty mogły uzyskać dziesiątki, a nawet setki osób – poinformowała prokurator Gabriela Fossati, która była cytowana przez agencję Reutera.

Podobne doniesienia przekazała też urugwajska policja.

„Jestem tak samo zaskoczony jak wy wszyscy” – przyznał prezydent Luis Alberto Lacalle Pou.

Przywódca Urugwaju obiecał, że prokuratorzy i policjanci pracujący nad sprawą będą niezależni, a także zdementował pogłoski, że Alejandro Astesiano był wcześniej karany. W poniedziałek urugwajskie media informowały, że wobec szefa ochrony miało być prowadzonych 20 postępowań w sprawie m.in. oszustw i nadużyć finansowych.

Po wprowadzeniu przez prezydenta Rosji, Władimira Putina, mobilizacji na wojnę z Ukrainą dziesiątki tysięcy Rosjan próbują uniknąć powołania do wojska i wyjechać z kraju. Osoby uciekające przed służbą w armii starają się przedostać m.in. do Kazachstanu, Mongolii, Gruzji i Finlandii, ale też bardziej odległych państw, m.in. w Ameryce Łacińskiej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl