fot. PAP/Leszek Szymański

Polska czeka na pierwsze transporty z ukraińskim węglem

Szef KPRM, Michał Dworczyk, podał, że pierwsze transporty z ukraińskim węglem powinny dotrzeć do Polski w ciągu tygodnia. Jak zaznaczył, jeśli pozwoli na to sytuacja energetyczna, Ukraina uwolni dla nas kolejne wolumeny.

Michał Dworczyk został zapytany o dostawy ukraińskiego węgla do Polski w Polskim Radiu. Jak wskazał, w pierwszym kroku Ukraina uwolniła dla nas 100 tys. ton surowca. Polityk przypomniał, że decyzję w tej sprawie podjął ukraiński rząd. Do tej pory w tym kraju obowiązywał zakaz eksportu węgla.

– 100 tysięcy, które zostały przeznaczone dla Polski, to jest decyzja ukraińskiego rządu. One mogą być wyeksportowane z Ukrainy, bo do tej pory na Ukrainie obowiązywał zakaz eksportu węgla. Mamy nadzieję, iż węgla będzie jeszcze więcej, ale jest wiele czynników, które mają na to wpływ. Ostatnio rozmawialiśmy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz ukraińskim premierem. Podczas rozmów padły deklaracje, że jeśli tylko sytuacja energetyczna się uspokoi, to Ukraina uwolni kolejne wolumeny na eksport do Polski – powiedział Michał Dworczyk.

Szef KPRM poinformował także, że jeszcze w tym roku do polskiej sieci może trafić ukraiński prąd pochodzący z chmielnickiej elektrowni jądrowej.

Jak powiedział, prace przy potrzebnej infrastrukturze trwają od kilku miesięcy. Michał Dworczyk zwrócił przy tym uwagę, że cena ukraińskiego prądu jest zdecydowanie niższa od cen w Europie.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl