70. rocznica zbrodni niemieckiej w Górze Puławskiej

W Górze Puławskiej odbyły się obchody 70 rocznicy zbrodni hitlerowskiej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą.

Pod koniec Eucharystii głos zabrał Krzysztof Brzeziński, Wójt Gminy Puławy. Po Mszy św. pod pomnikiem ku czci pomordowanych  zaplanowano część oficjalną. Odbył się m.in. apel poległych przygotowany przez Związek Strzelecki ”Strzelec” obwód Puławy, odsłonięto tablicę pamiątkową, złożono kwiaty i wieńce .

W uroczystościach udział wzięli:  przedstawiciel Wojewody Lubelskiego oraz Rodziny Pomordowanych oraz posłowie ziemi lubelskiej.

Do tragicznych wydarzeń doszło 29 października 1942 r. kiedy wojska okupacyjne dokonały egzekucji 20 mieszkańców Góry Puławskiej i okolicznych wsi, obierając wyjątkowo okrutny sposób mordu – publiczne powieszenie.

Te dramatyczne chwile opisał w swojej książce pt. „Wspomnienia z lat wojny i okupacji” Bronisław „Jesion” Nować :

W dniu 29.X.1942 r. wzniesiono w pobliżu kościoła szubienicę, pod którą przywieziono z więzienia radomskiego aresztowanych 3.X mieszkańców Góry Puławskiej i okolicznych wsi. Po spędzeniu na plac kaźni miejscowej ludności dokonano publicznej egzekucji. Rolę katów spełnili tu przywiezieni z Radomia Żydzi.

Jak zaznaczył autor:

„Skazańcy podczas egzekucji zachowywali się bohatersko. Umierali z godnością, tak jak przystało na dzielnych Polaków, patriotów. Ksiądz Kownacki, zanim stryczek zacisnął mu szyję powiedział: „Moja krew niewinnie się przelewa, ale wy wojny i tak nie wygracie”

RIRM 

drukuj