fot. youtube.com

Uroczystości pogrzebowe por. Stanisława Falińskiego

Żołnierz Armii Andersa, uczestnik walk pod Monte Cassino porucznik Stanisław Faliński spoczął w środę na cmentarzu w Nowym Sączu. Zmarł 13 maja w wieku 93 lat.

Stanisław Faliński był odznaczony m.in.: Krzyżem Monte Cassino, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Czynu Bojowego oraz Krzyżem Zesłańców Sybiru. Dzień pogrzebu stał się symboliczny, ponieważ to właśnie 18 maja 1944 r. – po niezwykle zaciętych walkach żołnierze 2. Korpusu Polskiego, w którym walczył Faliński – zdobyli wzgórze Monte Cassino.

Prezes Związku Sybiraków w Nowym Sączu Kazimierz Korczyński wspominał, że porucznik Faliński miał być w środę na Monte Cassino, gdzie bywał również podczas ubiegłych rocznic zdobycia wzgórza.

„Człowiek legenda, wielka osobowość, zagorzały patriota, niezwykle energiczny. Odbył setki spotkań z uczniami, opowiadając o Armii Andersa i wojennych losach. Dane mu było przeżyć ciężkie czasy, aby mógł dać świadectwo zesłania i walk na frontach II wojny światowej” – mówił Kazimierz Korczyński.

Stanisław Faliński urodził się 20 stycznia 1923 r. w Kamionce Strumiłłowej koło Lwowa. Jego ojciec Bronisław sprawował funkcję burmistrza w tej miejscowości i w kwietniu 1940 r. został uwięziony i zamordowany przez NKWD. Stanisław wraz z matką Heleną i siostrą Anną został wywieziony do Kazachstanu.

W październiku 1941 r. Stanisław Faliński jako 18-latek wstąpił do armii tworzonej przez gen. Władysława Andersa na terenie Związku Radzieckiego. Do Armii Andersa wstąpiła też jego matka i siostra. Jako żołnierz 2. Korpusu Polskiego uczestniczył w walkach o Monte Cassino w 1944 r.

Powrócił do Polski w 1947 r. i zamieszkał w Nowym Targu, gdzie wcześniej dotarła jego matka i siostra. Tam zdał maturę i później ukończył studia ekonomiczne w Krakowie. Otrzymał nakaz pracy w Opolu w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej.

W Nowym Sączu zamieszkał w 1975 r. Wielokrotnie spotykał się z młodzieżą szkolną opowiadając o szlaku wojennym 2. Korpusu Polskiego. Swoją historię żołnierz Armii Andersa zawarł w książkach „Przez Sybir na Monte Cassino” i „Esej na Monte Cassino”.

W ostatnim pożegnaniu porucznika Falińskiego wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, była asysta wojskowa.

Bitwa pod Monte Cassino, nazywana także „bitwą o Rzym”, trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 r. 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się na nim klasztorem.

W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Kilka dni po zdobyciu Monte Cassino wojska alianckie przełamały linię Gustawa na całym pasie natarcia. 4 czerwca 1944 r. oddziały amerykańskie wkroczyły do Rzymu.

PAP/RIRM

drukuj