fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Modlitwa w intencji Ojczyzny w całej Polsce

Obchodzimy dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 r. – na prośbę polskich biskupów – po odzyskaniu niepodległości. W całym kraju sprawowane są Msze święte w intencji Ojczyzny.

Główne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbyły się tradycyjnie na Jasnej Górze.

Mszy świętej odpustowej z udziałem biskupów przewodniczył ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki. W homilii  przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mówił o chrześcijańskiej wolności, która jest czymś odmiennym od samowoli czy dominacji. Jej celem jest dobro.

– Chrześcijańska wolność nie polega wcale na możliwości czynienia czegokolwiek. Jest ona wolnością ku dobru. Dobro jest jej celem, a zatem człowiek staje się wolny tylko o tyle, o ile dochodzi do poznania prawdy, o ile to poznanie kieruje jego wolą, a nie jakiekolwiek inne siły – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. abp Stanisław Gądecki krytycznie odniósł się do głoszenia wolności bezwzględnej, niezależnej od zasad moralnych. Tłumaczył, że chrześcijaństwo pokazuje wolność jako naśladowanie Jezusa, w składaniu daru z samego siebie, aż po ofiarę krzyża.

– Może to brzmieć paradoksalnie, ale Pan Jezus urzeczywistnił w najwyższym stopniu swoją wolność właśnie na krzyżu, jako największą miłość. Tak więc mimo nieraz błędnego rozumienia wolności jako rozpasania, jestem przekonany, że oddanie się w niewolę Jezusowi przez ręce Maryi jest w dalszym ciągu nie tylko możliwe, ale nawet pociągające – zaznaczył  przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas Mszy św. wierni odnowili milenijny akt oddania Matce Bożej.

TV Trwam News

drukuj