fot. PAP/Darek Delmanowicz

Uroczystość Bożego Narodzenia

Obchodzimy uroczystość Bożego Narodzenia, którego istotą jest prawda o tym, że Bóg posyła do ludzi swojego Syna – Jezusa Chrystusa. Dokonuje się to poprzez Maryję Dziewicę, która z pokorą i wdzięcznością, przyjmując Słowo Boże od Archanioła Gabriela, stała się Matką Syna Bożego.

Kościół podkreśla, że narodzone w Betlejem Dzieciątko Jezus to prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek. Zapalone świece lub lampki na bożonarodzeniowych choinkach symbolizują, że Chrystus jest światłością świata.

Boże Narodzenie obok Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze święto w liturgii chrześcijańskiej. Słowo Boże wskazuje nam tego dnia na cztery przymioty Jezusa, który przyszedł na świat – mówi ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej.

Jest on synem Maryi, Synem Bożym, Zbawicielem i Emmanuelem. Syn Maryi – jest powiedziane, że przyjął ciało z Maryi Dziewicy. Jest więc prawdziwym człowiekiem. Jest także Synem Bożym – u św. Jana są słowa: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo”. I właśnie to odwieczne „Słowo” stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. Czyli Syn Boży odwieczny, nie przestając być Bogiem, stał się prawdziwym człowiekiem. Jezus jest także Zbawicielem, co oznacza, że uwalnia nas od grzechu. My nie mamy takiej mocy, żebyśmy mogli sami siebie zbawić, zbawienie pochodzi od Boga – zaznacza ks. bp Dec.

Tradycyjnie w uroczystość Bożego Narodzenia Ojciec Święty Franciszek wygłosi Orędzie i udzieli Błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, czyli miastu i światu. Transmisja na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj