fot. Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Bożonarodzeniowe życzenia Pasterzy Kościoła w Polsce

Bóg jest miłością – to najważniejsze przesłanie, które płynie z betlejemskiej stajenki – podkreślają księża arcybiskupi i biskupi. Jednocześnie zachęcają abyśmy Święta Bożego Narodzenie przeżywali w duchu wdzięczności za dar przychodzącego Chrystusa.

Niech Boże Narodzenie będzie dla nas powodem do radości – mówił ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

– Życzę przede wszystkim abyśmy przeżyli te święta i nadchodzący Nowy Rok 2019 w zgodzie, pełni mocy Ducha Świętego, a także radości płynącej znad Betlejem – akcentował.

Słowa życzeń przesłał również ks. bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławksiej.

– Dostrzeżenia Jezusa, który szuka człowieka i otwarcia serc, które gotowe są na przyjęcie Boga – podkreślał ksiądz biskup.

Ks. bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w sposób szczególny pamiętał o polskich misjonarkach i misjonarzach, którzy święta spędzają daleko od swoich rodzinnych domów.

– Niech to słowo, które głosicie będzie słowem umocnienia na drodze do zbawienia – wskazywał ordynariusz diecezji ełckiej.

Ks. abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki akcentował, że Święta Bożego Narodzenia powinny być czasem medytacji i refleksji nad sensem narodzenia Chrystusa.

– By Boże Narodzenie było dla nas czasem radości, pokoju, czasem spotkania prawdziwego i autentycznego Jezusa Chrystusa – mówił.

By święta Bożego Narodzenia były rodzinne – tego życzył ks. bp Romuald Kamiński.

– Żebyśmy umieli dostrzec wielkość, powiedziałbym królewskość, takich wspólnot jak małżeństwo i rodzina i wszystko czynili w tym kierunku, aby te wspólnoty umocnić – akcentował biskup warszawsko-praski.

Nie zabrakło też życzeń płynących ze stolicy.

– Aby w  państwa domach, w parafiach panowała ta atmosfera miłości, jedności braterskiej, która się rodzi z betlejemskiego żłóbka, żebyśmy potrafili być dla siebie dobrzy i być dla siebie braćmi – podkreślał ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Ks. bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej wskazywał jak ważne jest to abyśmy każdego człowieka napotkanego na swojej drodze traktowali jako obecność Boga.

– Niech każdy człowiek będzie świętem radości, nie tylko przy stole wigilijnym, ale także we wszystkie dni roku, który się wkrótce rozpocznie – mówił.

Tegoroczne Boże Narodzenie świętujemy w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Patrząc na siebie poza granicami państw, systemów politycznych, języków czy kultur powinniśmy szukać wspólnego klucza – akcentował ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

– To jest klucz dobrej woli człowieczego serca, dobrej woli człowieczych myśli, dobrej woli człowieczych wyborów i decyzji i trwania na drodze dobra – podkreślał.

Życzenia popłynęły również z Kalisza od ks. bp Edwarda Janiaka.

– Niech to poruszenie serca sprawi, żebyśmy głosili Panu Bogu Chwałę na wysokości, a pokój wśród ludzi – wskazywał ordynariusz diecezji kaliskiej.

Obecność Nowonarodzonego Jezusa jest potrzebna w naszych sercach każdego dnia – mówił ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej.

– Z całego serca życzę, aby te święta Bożego Narodzenia były czasem kiedy zaprosimy do naszego domu Jezusa, Jezusa który jest światłością, a światło rozświetla wszelkie mroki naszego życia – akcentował.

Niech w te święta nie zabraknie łamania się białym opłatkiem i śpiewu kolęd, które tak bardzo kochał św. Jan Paweł II.

– I niech On także będzie, zasiądzie z nami w tym roku do naszych stołów i niech przebywa z nami w tych pięknych, świątecznych dniach i wieczorach –mówił ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Do tego byśmy realizowali testament św. Jana Pawła II zachęcał także ks. kard. Stanisław Dziwisz.

– Aby było mniej kłótni nieporozumień, abyśmy szanowali się nawzajem, aby również szanowano Kościół, który był zawsze z narodem – podkreślał arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej.

Ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski życzył by święta Bożego Narodzenia były czasem sławienia Boga za to, że tak bardzo nas umiłował.

– I ciągle nas kocha, a tę swoją miłość okazuje nam także przez to, że po raz kolejny w naszym życiu wspólnie możemy świętować kolejną rocznice Jego narodzin – mówił metropolita krakowski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj