fot. PAP/EPA

Upały nie odpuszczają

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia i częściowo zachodnia będzie w zasięgu wyżu z centrami nad zachodnią Rosją i Atlantykiem. Pozostałą część kontynentu obejmą zasięgiem niże z ośrodkami nad Wyspami Brytyjskimi i Morzem Norweskim. Polska będzie pod wpływem płytkiej zatoki niżu z ośrodkiem nad Morzem Norweskim. Do kraju będzie napływała gorąca masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Przewiduje się niewielki spadek ciśnienia.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa i będzie bez większych zmian.

W czwartek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, miejscami grad. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz od 20 mm na zachodzie kraju do 30 mm na pozostałym terenie, tylko na Mazowszu, Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Lubelszczyzny do 40 mm. Temperatura maksymalna od 26-27 st. na Podhalu, Suwalszczyźnie i miejscami nad morzem, do 28-32 st. na pozostałym terenie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, na zachodzie kraju skręcający na zachodni i północno-zachodni, w czasie burz w porywach do 90 km/h.

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie będzie umiarkowane, miejscami duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, początkowo lokalnie grad. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 15 mm, na Podkarpaciu i południu Lubelszczyzny do 20 mm, na północy Lubelszczyzny, Mazowszu, Podlasiu oraz Warmii i Mazurach do 30 mm. Temperatura minimalna od 16 do 19 st., jedynie na Pomorzu Zachodnim i lokalnie w rejonach podgórskich Karpat około 15 st. Wiatr słaby, zmienny, tylko na północy miejscami umiarkowany, północno-zachodni, w czasie burz w porywach do 75 km/h, a na północnym wschodzie początkowo do 90 km/h.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, na zachodzie, w centrum i na południu kraju burze, lokalnie grad. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 15 mm, w Łódzkiem do 20 mm, a do 30 mm na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Temperatura maksymalna od 23-25 st. nad morzem i na Podhalu do 26-30 st. na pozostałym terenie. Wiatr słaby, zmienny, a na wschodzie i północy kraju słaby i umiarkowany z kierunków północnych, w czasie burz w porywach do 75 km/h.

W Warszawie w czwartek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze z gradem. Prognozowana suma opadów podczas burz do 40 mm. Temperatura maksymalna 32 st. Wiatr na ogół słaby, południowo-zachodni i południowy. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 90 km/h. W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i możliwe burze z gradem. Prognozowana suma opadów w burzach do 30 mm. Temperatura minimalna 19 st. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h. W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 29 st. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą północnego.

 

PAP/RIRM

drukuj